Porady

Jak zorganizować poszukiwania pracy?

Znalezienie pracy jest często wyzwaniem, które spędza nam sen z powiek. Okazuje się jednak, że może to być spowodowane naszym brakiem organizacji! Jak zadbać o sprawną organizację poszukiwań pracy?

Szukanie pracy nie jest łatwe

Wszyscy, którym wydaje się, że jest inaczej, są w błędzie. Zaczynając poszukiwania pracy jesteśmy przekonani o swoich możliwościach – na pewno pójdzie szybko i łatwo. Niestety, często zderza się to z naszymi wysokimi oczekiwaniami, brakiem systematyczności i cierpliwości w szukaniu. Kluczem do udanych poszukiwań jest ich organizacja. Pomyśl jak pogodzić szukanie z innymi zajęciami i obowiązkami. Pracujesz, studiujesz, masz obowiązki domowe? Stwórz sobie harmonogram, który to wszystko pogodzi.


Przeczytaj również: Jak stworzyć dobrą listę zadań i zrealizować wyznaczone cele?


Długotrwały proces

Szukanie pracy może być nie tylko trudne, ale też czasochłonne. Zdarza się, że pracodawcy prowadzą kilkuetapowe rekrutacje a konkurencja jest duża. Do tego dochodzi stworzenie i aktualizowanie CV oraz przygotowywanie się do rozmów kwalifikacyjnych. Wszystko zajmuje całkiem dużo czasu i może zniechęcać. Warto jednak zachować spokój i nie poddawać się. Jeśli będziemy cierpliwi, odpowiednio zorganizujemy poszukiwania pracy i mocno się w nie zaangażujemy, przyniosą one oczekiwane rezultaty.

Potrzeba czasu

Długość poszukiwań zależy oczywiście od ilości naszego wolnego czasu. Jeśli wykonujemy swoje obowiązki zawodowe i domowe, powinniśmy przyjąć odpowiedni tryb działania. Pozwoli on na zrealizowanie wszystkich zamierzeń w określonym czasie. Na poszukiwanie pracy warto poświęcić co najmniej dwie lub trzy godziny tygodniowo. Systematyczne przeglądanie ofert pracy i wysyłanie CV to klucz do sukcesu. Najważniejsze, żeby być systematycznym i odpowiadać na oferty pracy zaraz po ich pojawieniu się.


Przeczytaj również: Jak nie pisać CV? Najczęściej popełniane błędy.


Jak szukać pracy?

  • Zacznij w odpowiednim momencie

Odpowiedni moment na rozpoczęcie poszukiwań pracy zależy od nas samych. Jeśli zaczniemy szukać będąc nadal zatrudnionym w innym miejscu pracy, możemy spotkać się z sytuacją, że obowiązki zawodowe nie pozwolą nam na aktywne poszukiwania. Inną możliwością jest poszukiwanie pracy dopiero po zwolnieniu się z poprzedniej. To wymaga jednak silnej psychiki i zgromadzonych oszczędności. Często w takiej sytuacji odczuwamy silną presję, by jak najszybciej znaleźć pracę i martwimy się o kolejne dni na bezrobociu. Oczywiście najkorzystniejszą, ale wymagającą opcją, będzie łączenie pracy i poszukiwań. Wszystko jednak zależy od nas samych.

  • Ustal harmonogram działań

To bardzo ważne, zarówno w sytuacji gdy pozostajemy bez pracy, jak i kiedy próbujemy łączyć różne obowiązki. Poszukiwanie pracy na bezrobociu może być prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego? Istnieje prawdopodobieństwo, że mając mnóstwo wolnego czasu będziemy go tracić na nieistotne rzeczy. Ważna jest zatem samodyscyplina i odpowiedni harmonogram działań, który pozowoli na zorganizowanie swojego czasu. Organizacja to kluczowy element również wtedy, gdy szukamy nowej pracy i jednocześnie mamy zobowiązania wobec aktualnego pracodawcy. Harmonogram pomoże nam pogodzić obowiązki z poszukiwaniami.

  • Zastanów się czego szukasz

Przeanalizuj swoje umiejętności i możliwości, tak by wybierać maksymalnie dopasowane do Ciebie oferty. Im więcej punktów stycznych znajdziesz, tym lepiej. Zastanów się nad swoimi kwalifikacjami i umiejętnościami, pomyśl jak możesz je wykorzystać w konkretnym typie pracy. Przemyśl też czego oczekujesz od pracodawcy. To wszystko pozwoli Ci oszczędzić czas i omijać oferty, które nie będą zgodne z Twoimi wymaganiami.


Przeczytaj również: Przerwa w życiu zawodowym. Jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?


  • Realizuj plan działań

Działaj według planu! To ważne, by realizować swoje punkty z harmonogramu. Założyłeś, że codziennie poświęcasz pół godziny na poszukiwania? Trzymaj się tego! Bądź konsekwentny, nawet jeśli powoli zniechęcasz się do szukania pracy i masz wrażenie, że już nic się nie uda. Uda się, czasami potrzeba tylko trochę więcej czasu! Oczywiście istotne jest też, żeby znajdować czas na odpoczynek – zarówno fizyczny jak i psychiczny. Wypoczęci lepiej radzimy sobie z wyzwaniami.

 


Tagi
Czytaj więcej