Porady

Jak zorganizować swoją pracę zdalną?

Osoby, których praca na to pozwala, już jakiś czas temu przeniosły swoje biura do domów. Chociaż mogłoby się wydawać, że praca zdalna to spełnienie marzeń, nie zawsze jest tak kolorowo! Mamy kilka porad jak sprawić, by home office się sprawdzał.

Praca zdalna – idealny system?

Wydawać się może, że praca zdalna to idealny system pracy – pracujemy w ulubionym dresie, robimy przerwy kiedy naprawdę tego potrzebujemy i nie tracimy czasu na dojazd do pracy. Z home office cieszą się pewnie introwertycy, ekstrawertycy tęsknią za biurowymi plotkami. Niezależnie od tego jakim typem osobowości jesteś, szybko zorientujesz się, że praca zdalna ma także wiele wad. Często okazuje się, że braknie nam motywacji, a domowe obowiązki skutecznie odwracają naszą uwagę. Podpowiadamy jednak jak efektywnie zorganizować sobie pracę w domu i nie zwariować. Ważna jest samodyscyplina, dobre nastawienie i odpowiednia organizacja.


Przeczytaj również: Jak stworzyć dobrą listę zadań i zrealizować wyznaczone cele?


1. Zadbaj o miejsce pracy

Zacznij od wyznaczenia sobie swojego domowego biura. Odpowiednia przestrzeń do pracy pozwoli Ci poczuć się jakbyś rzeczywiście był w pracy. Nie polecamy organizowania sobie miejsca w łóżku, przed telewizorem – chociaż wygodnie, taka pozycja nie sprzyja efektywności. Ergonomiczne krzesło i dopasowana wysokość biurka pozwalają przyjąć najlepszą pozycję dla Twojego kręgosłupa. Po całym dniu będziesz mógł leżeć do woli! Zadbaj by w Twoim otoczeniu znalazły się najpotrzebniejsze przedmioty. Dzięki temu ograniczysz ilość rozpraszaczy i nie będziesz musiał odrywać się od wyznaczonych sobie zadań. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie Twojego stanowiska pracy, tak by oczy szybko się nie męczyły.

2. Obowiązki domowe zostaw na później

Częstą sytuacją podczas pracy z domu jest przeplatanie jej obowiązkami domowymi i załatwianiem spraw, których normalnie byśmy nie robili będąc w pracy. To istotny punkt pracy zdalnej – oddzielenie życia zawodowego od życia rodzinnego i domowego. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko i wyłącznie u osób, które do perfekcji opanowały sztukę robienia kilku rzeczy na raz i potrafią się skupić w każdych warunkach. Zdarza się, że wyszukujemy dla siebie wymówek od obowiązków w postaci spraw porządkowych. Myślisz, że nic się nie stanie, jeśli akurat zrobisz pranie czy ugotujesz obiad w czasie pracy? Błąd! Znowu rozproszysz myśli i nie skończysz swojej pracy.

3. Ustal godziny pracy

Najlepiej jeśli będą to godziny, w których normalnie pracujesz. Ułatwi to swobodą komunikację z Twoim zespołem i klientami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez ustalonych sztywnych ram czasowych wpadniesz w nadgodziny i zapomnisz o odpoczynku. Wyraźne godziny pracy pozwolą Ci uniknąć przemęczenia. Oczywiście przerwy są jak najbardziej wskazane!

4. Porozmawiaj z rodziną o zasadach

To bardzo ważny punkt pracy zdalnej. Nasi bliscy mogą mieć wrażenie, że jeśli siedzimy w domu to mamy dla nich mnóstwo czasu, który im poświęcimy. Dzieci przychodzą się pobawić, partner lub partnerka co chwile zwraca się do Ciebie z niezwykle pilną sprawą, a znajomi dzwonią dowiedzieć się co u Ciebie. Ustal z nimi jasne zasady – poinformuj wszystkich zainteresowanych w jakich godzinach pracujesz i bądź asertywny, jeśli ktoś będzie próbować odciągnąć Cię od pracy.

5. Znajdź narzędzia ułatwiające pracę

To ważne podczas pracy zdalnej by znaleźć odpowiednie narzędzia, które ułatwią Ci organizację zadań i komunikację z resztą zespołu. Jeśli do tej pory nie korzystaliście w biurze z komunikatorów, czas najwyższy zacząć! Usprawni to przepływ niezbędnych informacji i pozwoli uniknąć nieporozumień. Ułatwieniem pracy zarówno Twojej jak i Twojego zespołu mogą być różnego rodzaju platformy do tworzenia list zadań i przypisywania obowiązków. Stały kontakt ze współpracownikami to także sposób na samotność.


Przeczytaj również: Praca w domu coraz popularniejsza?


6. Zrób sobie przerwę na spacer

Ciągłe siedzenie w domu przy komputerze nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Odpowiednie dotlenienie organizmu ma duży wpływ na jakość naszego myślenia i efektywność wykonywania zadań. Jeśli nie masz możliwości wyjścia na spacer, regularnie wietrz swoje pomieszczenie, odejdź na chwilę od biurka i wykonaj najprostsze ćwiczenia. Obiecujemy, że poczujesz się dużo lepiej!


Tagi
Czytaj więcej