
Porady
Jak zrezygnować z rozmowy rekrutacyjnej?
Czasami zdarzają się sytuacje, które uniemożliwiają nam stawienie się na rozmowę kwalifikacyjną w terminie. Jak powiadomić o tym pracodawcę, by w przyszłości kontakt z firmą przebiegał w dobrej atmosferze? Podpowiadamy, jak zrezygnować z rozmowy rekrutacyjnej za pośrednictwem telefonu lub wiadomości e-mail.
Najczęstsze powody rezygnacji z rozmowy rekrutacyjnej
Czasami proces selekcji kandydatów nie sprawia większych trudności. Sytuacja okazuje się jednak znacznie bardziej skomplikowana, gdy ubiegamy się o stanowisko wyższego szczebla. Zanim możliwe będzie zatrudnienie nowego pracownika, trzeba przeprowadzić kilka dodatkowych etapów rekrutacji, podczas których dokładnie poznamy ich umiejętności. Pojawienie się na spotkaniu, jeśli tak naprawdę nie jesteśmy już dłużej zainteresowani kandydaturą, będzie więc zwyczajną stratą czasu – nie tylko Twojego, ale też osoby odpowiedzialnej za selekcję wniosków. Twoja sytuacja zawodowa uległa zmianie? Przyjąłeś inną ofertę, zmieniłeś swoje plany lub otrzymałeś wymarzoną podwyżkę? Najlepiej, jeśli natychmiast odwołasz wizytę w firmie. Jakie są najczęstsze powody rezygnacji z rozmowy rekrutacyjnej?
- Osobiste plany uległy zmianie – na przykład gdy musisz odłożyć planowaną przeprowadzkę lub proponowane warunki współpracy nie pasują do nowych okoliczności.
- Stanowisko nie jest dla Ciebie. Złożyłeś CV w przypływie chwili, ale nie potrafisz wyobrazić sobie długiej, satysfakcjonującej pracy w takim charakterze? Pamiętaj, że to całkowicie normalne. Nie musisz też szczegółowo tłumaczyć się pracodawcy, dlaczego postanowiłeś zrezygnować z udziału w rekrutacji.
- Otrzymałeś inną ofertę pracy. W takim przypadku najlepiej odrzucić rozmowę kwalifikacyjną dopiero po podpisaniu umowy.
- Nie będziesz w stanie oddać zadania rekrutacyjnego w terminie. Kandydatura okazuje się zbyt czasochłonna? Pojawiły się nowe zobowiązania, którym nie byłbyś w stanie stawić czoła, gdybyś całkowicie poświęcił się rekrutacji? Mierz siły na zamiary. Jeśli nie jesteś w stanie zaangażować się w proces selekcji, czas grzecznie odmówić.
Sprawdź także: Zwolnienie z pracy – jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji?
Jak zrezygnować z rozmowy rekrutacyjnej?
Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną nigdy nie jest wysyłane pochopnie. Sposób, w jaki zrezygnujesz z udziału w spotkaniu będzie też odzwierciedlać to, kim jesteś i w jaki sposób przykładasz się do swoich obowiązków. Dlaczego warto zrobić to w profesjonalny sposób? Przede wszystkim istnieje spora szansa, że niedługo możesz pożałować swojej decyzji i zmienić zdanie. Nie da się też zagwarantować, że nie będziesz mieć do czynienia z osobą odpowiedzialną za rekrutację w najbliższej przyszłości. Istnieje spora szansa, że swoją odmową sprawisz rekruterowi zawód. Nieodpowiednia komunikacja skutecznie przekreśli Twoje szanse na zatrudnienie się w danej firmie na dalszych etapach kariery – nawet jeśli niekoniecznie będziesz się chciał ubiegać o to samo stanowisko. Jak zrezygnować z rozmowy rekrutacyjnej?
- Wyślij wiadomość odmowną tylko wtedy, kiedy jesteś pewien swojej decyzji.
- Wyrażaj się w sposób zwięzły i profesjonalny. Pamiętaj, że nie musisz długo się tłumaczyć ani podawać szczegółowych wyjaśnień. Lepiej też uniknąć nadmiernie emocjonalnych reakcji. Zamiast tego postaraj się udowodnić, że przemyślałeś swoją decyzję. Postaraj się zachować szacunek, a jednocześnie udzielaj samych konkretnych informacji. Jeśli chcesz tylko przełożyć termin na bardziej odpowiedni, postaraj się to wyraźnie podkreślić już w pierwszym akapicie.
- Nie zwlekaj. Nie ma nic gorszego, niż pozostawienie pracodawcy w niepewności lub odrzucenie oferty w ostatniej chwili. Postaraj się dać znać na tyle wcześnie, aby nie zaburzyć jego harmonogramu.
- Pozostań uprzejmy i okaż wdzięczność za okazane zainteresowanie.
Przeczytaj również: Kiedy i jak aktualizować CV?