Porady

Jak zyskać sympatię współpracowników?

Nie sposób przecenić znaczenia, jakie relacje w miejscu pracy odgrywają dla naszego życia osobistego, rozwoju i zawodowej satysfakcji. Jak możesz nad nimi zapanować? Przedstawiamy cztery skuteczne sposoby, jak zdobyć sympatię współpracowników. Sprawdź.

Sympatia współpracowników – dlaczego jest taka ważna?

Najbardziej charakterystyczną cechą relacji ze współpracownikami wydaje się fakt, że zazwyczaj tworzą się one w sposób całkowicie przypadkowy, niezależnie od naszej woli lub osobistych preferencji. Prawdopodobnie nigdy nie nawiązalibyśmy kontaktu z niektórymi członkami zespołu, gdyby wcześniej nie połączyły nas podobne okoliczności, wyzwania i cele zawodowe. Chociaż bez problemu możemy wybrać firmę, z którą chcemy nawiązać długą, satysfakcjonującą współpracę, w większości przypadków jesteśmy przecież całkowicie bezsilni, jeśli chodzi o selekcję osób, z którymi przyjdzie nam działać w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że możemy zwyczajnie przestać się starać, jeśli charakter współpracownika nie przypadnie nam do gustu. Wręcz przeciwnie.

Nawet jeśli do tej pory robiliśmy wszystko, by uniknąć przypadkowych rozmów lub częstych spotkań z osobami, z którymi zwyczajnie nie potrafimy się dogadać, nie możemy też całkowicie zerwać łączących nas więzi. Szczególnie jeśli nadal chcemy sprawnie realizować nowe projekty, wspinać się na szczeblach kariery i z zadowoleniem przyjmować nowe, trudne wyzwania. Znacznie lepiej więc znaleźć sposób, by zyskać sympatię współpracowników, pozbyć się napięcia i stworzyć przyjemną, swobodną atmosferę, która sprzyja nauce przydatnych umiejętności i dalszemu rozwojowi kariery. O czym jeszcze warto pamiętać?


Przeczytaj również: Jak sobie radzić, gdy współpracownik odchodzi?


Jak zdobyć sympatię współpracowników? 4 sposoby

Komunikacja w miejscu pracy rzadko opiera się na tych samych zasadach, jakie znamy ze szkoły, akademika lub prostych sytuacji życia codziennego. Przynajmniej na początku naszej przygody zawodowej jej charakter będzie więc znacznie bardziej formalny. Koniecznie musimy przy tym uwzględnić wyjątkowe zasady panujące w firmie, sposób jej organizacji i wartości, jakim hołduje. Czasami wystarczy kilka prostych błędów, żeby zrobić złe pierwsze wrażenie, przypadkowo stracić szacunek innych członków zespołu i stworzyć niepotrzebne bariery, których później trudno będzie się pozbyć.

Celem wszystkich naszych wysiłków będzie więc nie tylko utrzymanie wysokiej wydajności nawet wtedy, kiedy przyjdzie nam działać z innymi ludźmi, ale też uniknięcie zbędnych konfliktów, redukcja stresu, stymulowanie rozwoju osobistego lub nauka nowych, przydatnych technik, które doskonale znają ci bardziej doświadczeni pracownicy. Jak tego wszystkiego dokonać? Oto kilka przydatnych sposobów, jak zdobyć sympatię współpracowników.

  • Poznaj lepiej członków zespołu

Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się o życiu i zainteresowaniach swojego współpracownika poza biurem. Czasami może cię zaskoczyć, jak wiele was łączy. Jednym ze sposobów na to jest spędzanie przerw na lunch lub kawę z jak największą liczbą różnych osób w organizacji. Pomoże to rozwinąć twoją sieć wewnętrzną, a także będzie miłą przerwą w dniu pracy.

  • Nie daj się ponieść emocjom

Nawet jeśli zachowanie współpracownika całkowicie wyprowadza Cię z równowagi, musisz uważać, by nie dać się ponieść emocjom. Zanim udzielisz odpowiedzi, daj sobie czas na przemyślenie sytuacji. Pospieszna, gniewna reakcja często może spowodować problemy, które będą naprawdę trudne do naprawienia.


Sprawdź także: Konflikty w pracy – jak sobie z nimi radzić?


  • Komunikacja to podstawa

Komunikowanie się to nie tylko krótka dyskusja lub wymiana informacji, ale przede wszystkim podstawowy sposób nawiązywania trwałych, przyjaznych relacji z innymi ludźmi. Jak osiągnąć ten cel? Najlepiej trzymać się trzech podstawowych zasad. Na samym początku warto nauczyć się wyrażać swoje myśli, uczucia i opinie w sposób jasny, prosty i bez niepotrzebnego oceniania rozmówcy. Koniecznie powinniśmy też być w stanie trafnie interpretować wszystkie sygnały, jakie docierają do nas od odbiorcy. Budowanie satysfakcjonujących relacji interpersonalnych będzie znacznie łatwiejsze, jeśli spróbujemy na bieżąco analizować jego zachowanie, ton głosu i mowę ciała. Czasami proste, pozornie niewinne gesty jak nic innego pomagają odkryć, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez otaczających nas ludzi.

Usłyszałeś od współpracownika kilka ostrych słów? Zamiast natychmiast wpadać w złość, postaraj się spojrzeć na całą sytuację z jego perspektywy. Będziesz w stanie lepiej zrozumieć jego intencje, jeśli weźmiesz pod uwagę kontekst wypowiedzi. Czasami wystarczy przyznać się do błędu i zapytać, co dokładnie powinieneś zmienić, żeby na dobre oczyścić atmosferę i uniknąć podobnych nieporozumień w przyszłości. Zawsze wtedy, kiedy musimy stawić czoła problemom lub konfliktom, musimy więc dążyć do ich rozwiązania na drodze porozumienia i osiągnięcia kompromisu, nigdy przez przymus lub manipulację.


Sprawdź także: Krytyka w pracy – jak na nią reagować?


  • Znajdź odpowiedni styl pracy

Jeszcze zanim na dobre zaczniesz realizować nowy projekt z członkiem zespołu, spróbuj poznać jego codzienne nawyki, motywacje i priorytety. Dopiero wtedy będziesz w stanie pracować najbardziej efektywnie. Jak tego dokonać? Czasami pomaga obserwowanie, w jaki sposób wchodzi w interakcje z innymi. Sprawdź, jakie zachowanie spotyka się z najlepszą reakcją. Niektórzy ludzie wolą na przykład mniej formalne podejście. Zauważyłeś, że na co dzień współpracownik lubi spędzać trochę czasu na przyjemnościach, takich jak korzystanie z mediów społecznościowych lub sprawdzanie skrzynki pocztowej, jeszcze zanim na dobre zacznie działać? Lepiej unikaj niepotrzebnej krytyki, poganiania lub zbyt sztywnego, oficjalnego podejścia do tematu. Pamiętaj jednak, że niektóre osoby mogą postrzegać takie zachowanie negatywnie. W takich sytuacjach lepiej upewnić się, że spotkanie pozostanie krótkie i rzeczowe.

 


Tagi
Czytaj więcej