Porady

Jakich słów warto używać w CV?

Starasz się o nową pracę? Dowiedz się, jak napisać dokumenty aplikacyjne, aby wywrzeć pozytywne wrażenie. Podpowiadamy, jakich słów warto używać w CV, a z czego najlepiej zrezygnować.

Naturalne słownictwo

Bardzo często kandydaci starający się o pracę nadużywają w dokumentach aplikacyjnych słownictwa, które nie odzwierciedla ich naturalnego toku wypowiedzi. Staje się to przyczyną błędów lub nieporozumień. Chcesz jak najlepiej podkreślić swoje mocne i słabe strony? Unikaj języka, który już na pierwszy rzut oka wydaje się wymuszony. Jeśli dane sformułowanie brzmi dla Ciebie obco, spróbuj je zastąpić słowami, dzięki którym wypadniesz bardziej wiarygodnie. W ten sposób nie tylko uchwycisz sedno wypowiedzi, ale przede wszystkim upewnisz się, że CV pozostaje poprawnie napisane i przystępne w odbiorze.

Pamiętaj, aby nie uciekać się równocześnie do wyrażeń, które mogą zabrzmieć zbyt potocznie. Obawiasz się, że w tekście pojawią się drobne językowe potknięcia? Spróbuj odłożyć na chwilę swoje CV i przeczytać je powtórnie za kilka godzin. Tak samo możesz postąpić, jeśli jakiś ustęp w liście motywacyjnym lub życiorysie zawodowym sprawi Ci szczególny problem. Gdy minie trochę czasu, łatwiej dostrzeżesz ewentualne pomyłki lub literówki.


Sprawdź także: Jak dopasować CV do oferty pracy?


Postaw na konkrety

Jakich słów warto używać w CV, aby wyróżnić się spośród pozostałych kandydatów? Przede wszystkim precyzyjny sposób opisu doświadczeń zawodowych najlepiej podkreśli Twoje możliwości i kompetencje. Dlatego zamiast lakonicznych stwierdzeń, np. „stworzyłem mnóstwo projektów”, przywołaj fakty i przedstaw okoliczności każdego zrealizowanego zadania. Nazwy własne, liczebniki oraz procentowe podsumowania sprawią, że zostaniesz odebrany jako osoba pewna własnych osiągnięć.

Przy okazji zbierz informacje o odbytych kursach i szkoleniach. Zdecyduj, które z nich są bezpośrednio powiązane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz, a następnie umieść je na przodzie odpowiedniej kolumny w CV. Opatrz je komentarzem, w którym podkreślisz pozyskane umiejętności, na przykład obsługę ściśle określonych platform lub programów.


Przeczytaj również: Częsta zamiana pracy – jak pisać o niej w CV?


Jakich słów warto używać w CV, a których unikać?

Doskonałym wzorem określeń, które możesz wykorzystać, jest… dobrze sformułowane ogłoszenie o pracę. To właśnie tam pojawią się branżowe akcenty lub listy pożądanych cech, które warto wpleść do życiorysu. Pomogą Ci określić kwestie priorytetowe i wyszczególnić doświadczenia lub umiejętności, na jakie w przeciwnym wypadku być może nawet byś nie wpadł.

Pierwsza, elektroniczna wiadomość wysłana do przyszłego pracodawcy jest niemal tak samo ważna, jak dołączane do niej dokumenty. Właśnie dlatego powinniśmy starannie przemyśleć jej zawartość. Zastanawiasz się, jakich słów warto używać w CV oraz Twojej odpowiedzi? Przede wszystkim:

  • Przestudiuj kilka ofert, które Cię zainteresowały i sprawdź, które elementy się powtarzają, np. „zarządzanie zespołem”, „mocne strony”, „znajomość oprogramowania”, „cele zawodowe”, „rozwój sprzedaży”. Subtelnie wpleć je w swoje CV, uzupełniając je o niezbędne szczegóły.

  • Zrezygnuj ze zwrotów, które mogłyby sugerować, że czujesz się niepewnie, np. „Chciałabym zgłosić swoją kandydaturę” lub „Mam nadzieję, że…”. O wiele lepiej zabrzmi natomiast „Zgłaszam swoją kandydaturę” oraz „Jestem przekonany, że…”.

  • Czasami nieświadomie dajemy innym do zrozumienia, że spodziewamy się niepowodzenia. Tymczasem pewność siebie to klucz do sukcesu! Nie zaczynaj zdania od „jeżeli” i unikaj trybu przypuszczającego.

  • Najlepiej przekonasz do siebie przyszłego pracodawcę, jeśli zamiast obiegowych określeń, takich jak „zdolność do rozwiązywania problemów” lub „umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy” posłużysz się przykładami i konkretnymi czasownikami, np.: „budowanie”, „sporządzanie”, „wdrażanie”, „kreowanie”, „zwiększanie”, „prowadzenie”, „realizacja”, „udoskonalenie”, „budowanie”.


Tagi
Czytaj więcej