Porady

Jakich umiejętności szukają pracodawcy?

Rekruterzy oczekują dziś od kandydatów czegoś więcej niż profesjonalna wiedza lub wieloletnie doświadczenie w branży. Coraz większe znaczenie mają też umiejętności miękkie. Które z nich warto wpisać w CV?

Umiejętności komunikacyjne

Zazwyczaj utożsamiane są z posiadaną przed pracownika wiedzą, która pozwala skutecznie porozumiewać się z klientami oraz pozostałymi członkami zespołu. Konieczne będzie także dostosowanie komunikatów do odbiorcy oraz zachowanie postawy, która udowodni, że rozumiemy treść jego wypowiedzi. Kategoria ta jest więc w praktyce naprawdę szeroka i może oznaczać zarówno to, w jaki sposób prowadzisz dyskusję, jak również umiejętność przekazania swojego punktu widzenia w wiadomościach e-mail. W wymagającej i nieustannie zmieniającej się rzeczywistości, kiedy rozmowy coraz częściej odbywają się za pośrednictwem czatów lub wideokonferencji, silne umiejętności komunikacyjne okazują się ważniejsze niż kiedykolwiek.

Chcesz pochwalić się nimi w CV? Spróbuj poprzeć je przykładem z życia lub zaprezentowaniem doświadczenia, w którym omawiane kompetencje miały kluczowe znaczenie. Upewnij się jednak, że będziesz w stanie udowodnić je w praktyce już podczas spotkania z rekruterem. Nawet najbardziej przekonujący opis nie zda się na wiele, jeśli nie zdołasz stworzyć spójnego, wiarygodnego wizerunku. To samo dotyczy pozostałych elementów, które umieścisz w swoich dokumentach aplikacyjnych. Jakich umiejętności szukają pracodawcy? Na czym jeszcze warto się skoncentrować?


Przeczytaj również: Jak rozwijać umiejętności analityczne?


Zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem oznacza, że wiesz, jak organizować swój harmonogram, aby bez wysiłku przestrzegać terminów ustalonych przez pracodawcę. Projekty powinny być wykonywane wydajnie nawet bez ingerencji kierownika. Równocześnie jednak godziny spędzone w biurze nie mogą negatywnie wpływać na życie prywatne. Często przynosisz pracę do domu? Po powrocie jesteś zbyt zmęczony, aby aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym? Nie potrafisz poradzić sobie z napięciem i zachować koncentrację? Prawdopodobnie to idealny moment, aby zmienić swoje nawyki i skorzystać z kilku sprawdzonych technik zarządzania.

Po wstaniu warto stworzyć listę rzeczy, którymi koniecznie musisz zająć się w ciągu dnia. Zastanów się, które z nich są najważniejsze, a czym spokojnie możesz zająć się później. Uwzględnij też czas niezbędny na przygotowania, poszukiwanie materiałów lub wymianę informacji ze współpracownikami. W niektórych przypadkach najlepiej będzie skorzystać z popularnych aplikacji do planowania. Do organizacji pracy indywidualnej i zespołowej firmy często używają też wirtualnych narzędzi, które posiadają kilka dodatkowych funkcji. Nie zmuszaj się jednak do stosowania rozwiązań, których obsługa nie przychodzi Ci naturalnie. W przeciwnym razie szybko się zniechęcisz i powrócisz do starych przyzwyczajeń.


Przeczytaj również: Jakie umiejętności warto zawrzeć w CV?


Elastyczność w pracy

Błyskawiczny postęp technologii, przemiany społeczne oraz wielkie wyzwania współczesności, takie jak pandemia koronawirusa, wpływają nie tylko na nasze życie prywatne, ale również rynek pracy. Żeby sobie z nimi poradzić, firmy zmieniają swój model działania, oferują nowe benefity lub wprowadzają rozwiązania, na które w przeciwnym wypadku musielibyśmy czekać jeszcze wiele lat. Doskonałym przykładem jest przejście z pracy w trybie stacjonarnym na zdalną lub hybrydową. Codziennością jest też komunikacja online, czy to z pozostałymi członkami zespołu, czy z potencjalnymi nabywcami.

Wszystkie te rzeczy wymagają od pracowników elastycznego podejścia, zdolności do adaptacji oraz uczenia się nowych rzeczy. Nie jesteś pewien, czy posiadasz te zalety? Spróbuj zacząć od małych rzeczy. Naucz się profesjonalnej obsługi programów lub urządzeń, z którymi spotykasz się w biurze, weź udział w przydatnych kursach lub poszukaj szkoleń, które pomogą Ci rozwijać swoją karierę.

Jakich umiejętności szukają pracodawcy?

Zarówno w życiu zawodowym, jak też prywatnym coraz większe znaczenie ma kreatywność, asertywność, efektywna praca w zespole, umiejętność samodzielnego zdobywania i przetwarzania informacji, a także gotowość do przejmowania odpowiedzialności lub kierowania ważnymi projektami. Najważniejsze, aby wpisać je w CV w ciekawy sposób, unikając zbyt ogólnych lub często wykorzystywanych przez kandydatów haseł.

Popracować warto też nad wiadomością do rekrutera. Zależy Ci, aby podkreślić, że jesteś pomysłowy i potrafisz myśleć nieszablonowo? Najlepiej będzie, jeśli zrezygnujesz z gotowych szablonów i wymyślisz coś samodzielnie. Więcej przydatnych wskazówek na ten temat znajdziesz w artykule: Wiadomość do rekrutera – co napisać?.

 

 


Tagi
Czytaj więcej