
Aktualność Pracodawcy
Jakie benefity liczą się dla pracowników w 2020 roku?
Po raz kolejny analizujemy raport przygotowany przez Randstad. Tym razem ten instytut badawczy wziął pod lupę oczekiwania pracowników w Polsce względem ich miejsca pracy.
Jak pracodawcy dbają o wizerunek?
Instytut badawczy Randstad na początku czerwca opublikował wyniki krajowego badania Employer Brand Research 2020. Raport miał na celu zbadanie w jaki sposób pracodawcy dbają o swój pozytywny wizerunek i utrzymują zaangażowanie wśród pracowników. Postanowiliśmy sprawdzić co oferują polscy pracodawcy by zintegrować swoich pracowników. W tegorocznej edycji badania brano także pod uwagę zmiany, które zostały wymuszone pojawieniem się pandemii COVID-19.
Przeczytaj również: Czego boją się pracownicy?
Czego Polacy oczekują od miejsca pracy?
Warto na początku zaznaczyć, że oczekiwania pracowników względem pracodawców różnią się w zależności od czasu zadania tego pytania. Inaczej wyglądają wyniki na chwilę przed wybuchem pandemii koronawirusa, niż wyniki po wprowadzeniu dystansu społecznego i ograniczeń związanych z bezpieczeństwem. Jak wyglądała zatem sytuacja przed COVID-19? Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem fakt, że na pierwszym miejscu wśród najbardziej pożądanych aspektów zatrudnienia znajduje się atrakcyjne wynagrodzenie i benefity. Aż 74% ankietowanych wskazało, że zwraca największą uwagę na proponowaną stawkę i dodatki do pracy. W top3 znajdziemy także stabilność zatrudnienia (55%) oraz miłą atmosferę w pracy (51%). Dopiero na kolejnych miejscach widnieje możliwość rozwoju zawodowego (49%), work-life balance (40%) i ex aequo dobra sytuacja finansowa firmy oraz szkolenia (32%).
Instytut badań Randstad zbadał także rozbieżności w oczekiwaniach Polaków poszukujących zatrudnienia w zależności od pokolenia. Jak kształtują się różnice?
- Pokolenie Z (18-24) na pierwszym miejscu stawia miłą atmosferę w pracy (61%), później na możliwość szkoleń (42%) oraz na elastyczność (43%). W odróżnieniu od innych pokoleń, generacja Z zwraca także dużą uwagę na działania odpowiedzialne społecznie firmy i różnorodność w miejscu pracy.
- Pokolenie Y (25-34) szuka dla siebie przede wszystkim możliwości rozwoju zawodowego (56%) i elastyczności w pracy (34%).
- Pokolenie X (35-54) to osoby, którym najbardziej zależy na stabilności zatrudnienia i kondycji finansowej pracodawcy. Duże znaczenie ma także lokalizacja miejsca pracy (27%) oraz wokr-life balance (43%).
- Baby boomers (55-65) poszukują przede wszystkim stabilności zatrudnienia (62%) oraz atrakcyjnego wynagrodzenia i benefitów pozapłacowych (79%).
Przeczytaj również: Jak często Polacy zmieniają pracę?
Jakie benefity liczą się dla pracowników?
Wspomnieliśmy już, że na pierwszym miejscu wśród aspektów związanych z poszukiwaniem pracy znajduje się atrakcyjność wynagrodzenia i pozapłacowych benefitów. Jakie pozapłacowe korzyści znajdują się wśród pięciu najbardziej pożądanych u polskich pracowników? Aż 85% pracowników wskazuje dodatkowe świadczenia urlopowe (urlop wypoczynkowy, naukowy) jako najbardziej atrakcyjne spośród benefitów. Na drugim miejscu z 81% uplasowała się opieka zdrowotna, a zaraz za nią elastyczne godziny pracy (78%). Ważne dla pracowników są także szkolenia wewnętrzne i dofinansowanie do edukacji (75%) oraz zwrot kosztów dojazdu do pracy (76%).
Jakie świadczenia pozapłacowe oferują pracodawcy z Nowej Pracy?
Biorąc pod uwagę, że w JOST Polska pracują osoby, które pełnoletność osiągnęły niedawno, oraz Ci z dużym doświadczeniem zawodowym, staraliśmy się znaleźć złoty środek w poszukiwaniu odpowiednich świadczeń pozapłacowych.
Najważniejszy z nich to PPE (Pracownicze Programy Emerytalne). Gromadząc swoje oszczędności emerytalne, każdy pracownik JOST Polska (zatrudniony minimum rok) może skorzystać z pomocy pracodawcy. Kolejnym benefitem, który doceniają zatrudnieni jest Prywatna Opieka Medyczna LUX MED. Nie zapominamy również o dofinansowaniu różnych form aktywności sportowej. Karta Rabatowa Nowej Pracy to kolejny dodatek cieszący się zainteresowaniem pracowników – choć program ruszył w tym roku i wciąż jest rozwijany, a pandemia zamknęła większość punktów naszych Partnerów, karty rabatowe trafiły już do większości zatrudnionych.
Praca w JOST Polska w głównej mierze oparta jest na potrzebie bezpośredniej interakcji, dlatego też elastyczne formy pracy możliwe są w niektórych obszarach i szczególnych przypadkach.
Dominika Paplińska
Specjalista ds. personalnych w JOST Polska