Porady

Jakie umiejętności będą liczyć się w pracy w przyszłości?

Świat nieustannie się rozwija i wręcz biegnie do przodu. Zmieniają się warunki, pojawiają coraz to nowsze technologie, nasze życia zawodowe kształtują się trochę inaczej niż kilkanaście lat temu. To wszystko wymusza na pracownikach adaptację do nowych okoliczności - ci, którzy szybciej przystosują się do zmian, będą na wygranej pozycji.

Szybkie zmiany oznaczają intensywny rozwój

…oczywiście dla osób, które potrafią szybko przystosować się do zmieniających się sytuacji i w zmianie warunków widzą swoją szansę. Pracownik, który świetnie sobie radzi z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, za kilka lat będzie niesamowicie pożądany na rynku pracy. Rewolucja widoczna jest już teraz – pojawia się sztuczna inteligencja, mamy do czynienia z robotyzacją, na co dzień korzystamy z szybkiego Internetu. Chociaż te zmiany mogą wydawać nam się niepozorne i naturalne, wymuszają pewne modyfikacje w naszej pracy i kształtują naszą przyszłość.


Przeczytaj również: Po co podnosić swoje kompetencje?


Jak nowa rzeczywistość wpływa na pracowników?

Przede wszystkim, część zawodów, które znamy ulega radykalnym modyfikacjom i przekształceniom. Taki rozwój rynku wymusza na pracownikach i pracodawcach zmiany. Przede wszystkim od pracowników wymaga się otwartości na nową wiedzę, biegłego poruszania się po nowych polach i nastawienia na rozwój. To, co będzie się liczyć to przede wszystkim gotowość do podejmowania nowych wyzwań i innowacyjne myślenie. Pracownicy powinni pamiętać, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

Jakie umiejętności będą się liczyć w przyszłości?

Na to pytanie odpowiada raport Światowego Forum Ekonomicznego „The Future of Jobs”. Według tego dokumentu, w 2022 roku kluczowymi umiejętnościami pracowników będą:

  • myślenie analityczne i innowacyjność,
  • aktywne uczenie się,
  • kreatywność, oryginalność i inicjatywa,
  • programowanie,
  • krytyczne myślenie,
  • rozwiązywanie złożonych problemów,
  • przywództwo i wpływ społeczny,
  • inteligencja emocjonalna,
  • argumentowanie, rozwiązywanie problemów i tworzenie pojęć,
  • analiza i rozwój systemów.

Przeczytaj również: Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?


Osobowość ma duży wpływ na pracę

To, że dziś świetnie odnajdujemy się w pracy, nie oznacza, że za kilka lat sytuacja nie ulegnie zmianie. Ważne jest, żeby cały czas trzymać rękę na pulsie i orientować się czego wymaga się obecnie od pracowników na rynku pracy. Być może są kompetencje, które pozwolą nam wykonywać swoje obowiązki sprawniej i wydajniej niż do tej pory. Postawmy na naukę i ciągłe kształcenie się, a także na rozwijanie swoich kompetencji społecznych i umiejętności miękkich. Za kilka lat osobowość będzie miała niesamowity wpływ na zdobywanie i utrzymywanie pracy. To właśnie dzięki umiejętności nawiązywania kontaktów, coachingowi czy mentoringowi, będziemy bardziej wartościowymi osobami na rynku pracy.

Ucz się i współpracuj

Pamiętaj, że zmiany które wymuszają na nas naukę nowych rzeczy, dają nam tym samym niesamowite możliwości. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy uczyć się w dowolnym czasie i miejscu, wystarczy że uruchomimy aplikację czy wejdziemy na stronę internetową by obejrzeć kurs online. Co ważne – dzielmy się swoją wiedzą z innymi, współpracujmy i wykorzystujmy potencjał innych. Może się okazać, że z połączenia naszych umiejętności i zapału, wyjdzie coś naprawdę inspirującego.


Przeczytaj również: Kiedy możesz się rozwijać?


 


Tagi
Czytaj więcej