Porady

Jakiej muzyki słuchać w pracy?

Słuchanie muzyki pomaga podczas pracy, czy wręcz przeciwnie? To wszystko oczywiście zależy od typu naszej osobowości. Niektórzy nie ruszą z pracą, dopóki nie włączą ulubionej playlisty, inni wolą całkowitą ciszę. Sprawdzamy, czy i jakiej muzyki słuchać, by być bardziej efektywnym.

Słuchanie muzyki pomaga

Według badań naukowców z Virginia Commonwealth University, słuchanie muzyki podczas pracy może podnieść produktywność oraz poprawiać humor. Takie rezultaty można osiągnąć najczęściej wykonując powtarzalne zajęcie. Jaki wpyw ma muzyka na pracowników? Osoby słuchające muzyki w pracy wykonują swoje obowiązki szybciej i są bardziej kreatywne. Muzyka pozwala także pozbyć się senności oraz odciąć się od rozpraszających rzeczy. Czy każdy rodzaj muzyki nadaje się do słuchania podczas pracy?


Przeczytaj również: Błędy w CV, których łatwo uniknąć


Muzyka do pracy

  • Muzyka klasyczna

Istnieją osoby, które lubią słuchać muzyki podczas pracy, ale tekst piosenek przeszkadza im w skupieniu się. Zamiast skoncentrować się na wykonywanym zadaniu, analizujemy treść utworu, oddajemy się naszym wspomnieniom związanym z piosenką, a nasze myśli płyną. Okazuje się także, że osoby, które słuchają utworów z tekstem, przyswajają mniejszą ilość informacji. Jeśli masz problemy ze skupieniem się, spróbuj słuchać utworów instrumentalnych. Jak twierdzą naukowcy, najlepsza będzie muzyka barokowa, która potrafi poprawić nastrój oraz koncentrację.

  • Muzyka relaksacyjna

Odgłosy natury to dźwięki, które zdecydowanie pozytywnie wpływają na nasz umysł. Szum płynącej wody, rytmiczne opadanie kropli deszczu czy szeleszczące liście poprawiają nasze funkcje poznawcze. Oznacza to, że przyswajanie wiedzy jest łatwiejsze. Warto uważać jednak na odgłosy ptaków, które potrafią rozpraszać podczas pracy. Spokojna muzyka ma na nas bardziej pozytywny wpływ, niż ostre i głośne dźwięki.

  • Muzyka epicka

Muzyka epicka to nic innego, jak ścieżki dźwiękowe z różnych filmów czy gier. Jak wskazują badania, ten gatunek muzyki może zachęcać do podjęcia wyzwań i buduje uczucie gotowości do zmian. Jeśli podczas pracy lub nauki potrzebujesz motywacji i odrobiny mocy, włącz soundtrack z popularnego filmu przygodowego. Zastrzyk energii gwarantowany!


Przeczytaj również: Jak zmotywować się do pracy?


Czy rock i pop to dobry wybór?

To zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Muzyka rockowa i popowa świetnie sprawdzi się przy pracy manualnej i pracy fizycznej. Trochę gorzej będzie wpływać na stan skupienia wśród osób pracujących umysłowo. Taneczne i szybkie utwory potrafią zmotywować od działania i naładować nas pozytywną energią. Jeśli więc doświadczasz spadku chęci do pracy, włącz coś, co wprawi Cię w dobry nastrój. Pamiętajmy też, że muzyka przede wszystkim ma przynosić radość i przyjemność! Podczas długich godzin pracy słuchasz swoich ulubionych playlist z muzyką rockową i popularną? Możesz spodziewać się wzrostu kreatywności.

Jak dobrać muzykę do pracy?

Wybierając playlistę do pracy, weź pod uwagę kilka czynników. Będziesz potrzebować innej muzyki w zależności od swojego nastroju, typu osobowiości czy preferencji. Istotne są też czynniki zewnętrzne – rodzaj zadania czy miejsce pracy. Zwiększ swoją efektywność dobierając listę utworów do wymienionych okoliczności.

 

 


Tagi
Czytaj więcej