Porady

Języki obce w CV – jak je opisać?

W każdej pracy przyda się przynajmniej podstawowa znajomość języków obcych. Jak je opisać w dokumentach aplikacyjnych i co zrobić, aby uniknąć popularnych błędów? Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, kiedy wpisujesz je do swojego CV.

Sprawdź się!

Jeszcze zanim zdecydujesz się umieścić w CV informacje o tym, jakimi językami się posługujesz, oceń szczerze, na jakim poziomie są Twoje umiejętności. Najlepiej zrobić to w oparciu o uniwersalną klasyfikację, czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Na tej podstawie będziesz mógł podać rekruterowi rzetelną informację o stopniu, w jakim opanowałeś słuchanie, czytanie, pisanie oraz mówienie. Dawno nie miałeś okazji do komunikacji w języku obcym? Wpisz do dokumentów aplikacyjnych poziom, który posiadasz obecnie. Dlaczego nie warto przekłamywać rzeczywistości?

Często zdarza się, że znajomość języka jest kluczowa na danym stanowisku. W takim przypadku podczas wstępnej rozmowy telefonicznej lub na dalszych etapach rekrutacji będziesz musiał udowodnić swoje możliwości. Pamiętaj, że nawet jeśli uda Ci się tego uniknąć, prawdopodobnie prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw. O wiele lepiej więc być szczerym na samym początku, niż narazić się na późniejsze nieprzyjemności. Ostatecznie, języka zawsze możesz się nauczyć. O wiele trudniej natomiast odzyskać stracone zaufanie lub naprawić swoją reputację.


Przeczytaj również: #Zostańwdomu i zadbaj o rozwój kariery!


Jak opisać swój poziom języków obcych?

ESOKJ dzieli osoby posługujące się językiem obcym na trzy grupy: użytkowników początkujących (A1 i A2), samodzielnych (B1 i B2) i zaawansowanych (C1 i C2). Czym się wyróżnia każdy z tych poziomów?

  • Osoba na poziomie A1 (początkującym) potrafi budować bardzo proste wypowiedzi dotyczące potrzeb życia codziennego w oparciu o wyuczone, potoczne wyrażenia. Jest w stanie przedstawić się i zadawać pytania m.in. o miejsce zamieszkania lub znajomych. Potrafi też prowadzić prostą rozmowę, jeśli tylko rozmówca mówi wolno i wyraźnie.
  • Poziom A2 (niższy średnio zaawansowany) posiada osoba, która potrafi m.in. w prosty sposób komunikować swoje potrzeby, opisywać bezpośrednie otoczenie oraz porozumiewać się w typowych sytuacjach komunikacyjnych.
  • Osoba na poziomie B1 (średnio zaawansowanym) potrafi budować spójne wypowiedzi w formie ustnej oraz pisemnej na tematy, które są jej znane lub ją interesują. Rozumie standardowe wypowiedzi o pracy, szkole, czasie wolnym itp., może też opisywać wydarzenia oraz opowiadać o swoich planach, marzeniach i doświadczeniach. Równocześnie jest w stanie poradzić sobie podczas podróży do kraju, w którym używa się danego języka.
  • Osoba na poziomie B2 (wyższym średnio zaawansowanym) potrafi budować szczegółowe, zrozumiałe wypowiedzi na dowolny temat, zarówno w ustnie, jak też pisemnie; wyraża i argumentuje swoje stanowisko podczas dyskusji; bez wysiłku prowadzi płynną, spontaniczną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka; rozumie złożone teksty na konkretne oraz abstrakcyjne tematy – również jeśli poruszają tematykę zawodową i zawierają język specjalistyczny.
  • Osoba na poziomie C1 (zaawansowanym) rozumie i potrafi tworzyć wymagające, obszerne, szczegółowe teksty o dowolnej tematyce. Wypowiada się płynnie i swobodnie tak w kontaktach towarzyskich i społecznych, jak też edukacyjnych bądź zawodowych. Dobiera właściwe słownictwo, bez problemu posługuje się regułami gramatycznymi i narzędziami językowymi. Rozumie zarówno podstawowy sens komunikatu, jak też znaczenia ukryte, podteksty i nastawienie rozmówcy.
  • Osoba na poziomie C2 (profesjonalnym) potrafi odtwarzać i przekazywać informacje pochodzące z różnych źródeł oraz relacjonować zawarte w nich wyjaśnienia; bez problemu rozumie wszystko, co słyszy lub czyta; wypowiada się spontanicznie, płynnie i precyzyjnie.

Sprawdź także: Jak napisać pierwsze CV?


Języki obce w CV – gdzie je umieścić?

Jak opisać języki obce w CV? Wszystko zależy od tego, jak duże znaczenie ma ich znajomość dla przyszłego pracodawcy. Jeśli jest wymagana, postaraj się zamieścić opis w widocznym miejscu Twojego życiorysu zawodowego. Możesz w tym celu stworzyć osobną sekcję lub dodać je do reszty swoich specjalnych umiejętności.

Twoje dokumenty aplikacyjne mają więcej niż jedną stronę? Możesz pokusić się o przedstawienie możliwości językowych na pasku bocznym, po lewej lub prawej stronie. Posiadasz certyfikat językowy? Pamiętaj, aby podać nazwę i rok, w którym go uzyskałeś.


Tagi
Czytaj więcej