Pracodawcy

JOST: Jakich osób szukamy do działu obróbki mechanicznej?

Udało nam się porozmawiać z osobą, która w JOST pracuje niemal od początku istnienia zakładu w Nowej Soli! Pan Marek Owczarczak zarządza obszarem obróbki mechanicznej. Zobacz, jakich osób szuka do swojego działu.

Panie Marku, jak wyglądała Pana przygoda z JOST? 

W JOST pracuję praktycznie od samego początku — w marcu 2022 minęło 14 lat. Zaczynałem jako operator maszyn, dzisiaj zarządzam tym obszarem obróbki mechanicznej. Dzięki temu, że zaczynałem na produkcyjnym stanowisku znam każdy zakamarek fabryki i jej procesy. 

Za co jest Pan odpowiedzialny? 

Głównym zadaniem jest realizacja planu produkcyjnego. Zajmuję się także szkoleniem pracowników i nadzorem jakości produkcji. Są też obowiązki, które wynikają z bieżącej pracy działu. Łącznie zarządzam zespołem około 19 osób. Przez pewien czas byłem też odpowiedzialny za montaż, wtedy miałem pod sobą 50 osób. 

Z jakich szkoleń ułatwiających pracę korzystacie? 

W pandemii mieliśmy trochę mniej okazji do szkoleń, ale JOST kładzie na to mocny nacisk. Pracownik z jednej strony musi posiadać wiedzę ogólną, wymaganą od każdego, w tym produktową i z obszaru jakościowego. Z tych obszarów szkolą nasi specjaliści. Szkolenia stanowiskowe, czyli dotyczące czynności na stanowiskach pracy prowadzą doświadczeni pracownicy na obszarach produkcyjnych. Na większości stanowisk w obszarze produkcji wymagane są też uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego. Jeśli ktoś ich nie posiada – organizujemy odpowiednie kursy i egzaminy UDT. Dla mnie osobiście ważne są także różne formy szkoleń z umiejętności liderskich. Powiedziałbym krótko – szkolenia są dostosowywane do wymagań i potrzeb na poszczególnych stanowiskach.

Kogo szuka Pan do swojego działu? Kto się odnajdzie w JOST?

Mogą to być osoby bez doświadczenia, jesteśmy w stanie nauczyć naszego zawodu każdego. Dobrym przykładem był piekarz, który zatrudnił się w JOST i był jednym z lepszych operatorów. Produkcja w naszej firmie jest seryjna, nie są wymagane szczególne umiejętności. W zależności od zaangażowania pracownika proces przeszkolenia może trwać około dwóch tygodni — w tym czasie pracownik pozna niezbędne do pracy informacje. Więcej czasu oczywiście zajmuje dogłębne i szczegółowe poznanie maszyn. 

Doceniam osoby, które potrafią pracować w zespole. W zespole musi wszystko grać. Zależy mi na tym, żeby właśnie takie osoby dołączały do mojego działu. Szczególnie cenię osoby, które swoją osobowością potrafią zintegrować innych kolegów. W dziale mam 19 pracowników, połowa z nich ma staż minimum dziesięcioletni. Mam nawet operatora, który pracuje miesiąc dłużej niż ja. 

Jakie umiejętności techniczne przydadzą się w tej pracy, a jakich można się tu nauczyć? 

Przede wszystkim przydatne jest obsługiwanie się środkami kontrolno-pomiarowymi, znajomość systemu SAP, obsługa maszyn i czytanie programu obróbkowego. Są to jednak umiejętności, których można się nauczyć także tutaj. 

Warto wspomnieć o tym, że wspieramy się w tym, co robimy. Bardziej dociekliwi pracownicy mogą liczyć na zaspokojenie swojej wiedzy i zdobycie nowych umiejętności. Chętnie przekazujemy dalej swoją wiedzę i myślę, że to także motywuje do dalszej pracy.

Na jakich urządzeniach odbywa się praca w dziale obróbki mechanicznej?

W naszym obszarze mamy centra obróbcze japońskie (Toyoda) i niemieckie (Heller). Maszyny niemieckie są zdecydowanie bardziej zaawansowane technicznie i szybsze w obróbce. Właśnie część naszych pracowników odbyła szkolenia z ich obsługi w związku z nowym projektem. Aktualnie przekazują wiedzę pozostałym członkom zespołu.

Szukasz stabilnej pracy, w której razem pracuje się nad wyzwaniami? Sprawdź oferty pracy w JOST →

 


Tagi
Czytaj więcej