Porady

Kiedy i jak aktualizować CV?

Profesjonalny życiorys zawodowy to sygnał do przyszłego pracodawcy, że stale się rozwijamy i mamy idealne predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Jak upewnić się, że znajdą się tu wszystkie najważniejsze informacje? Podpowiadamy, kiedy aktualizować CV i w jaki sposób to zrobić.

Kiedy aktualizować CV?

Dokumenty aplikacyjne to nasza wizytówka. W środku powinny się znaleźć wszystkie informacje ważne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Niestety aktualizacja CV po kilku latach pracy w jednej firmie może nie być taka prosta. W przyszłości może być trudno przypomnieć sobie wszystkie przeprowadzone szkolenia, stworzone projekty i inne sukcesy zawodowe. Właśnie dlatego jakiekolwiek zmiany lepiej wprowadzać na bieżąco. Kiedy można się tym zająć?

Odpowiedniej reakcji będzie wymagać nie tylko kolejny awans lub zmiana stanowiska. Otrzymałeś ważny certyfikat, ukończyłeś kurs lub zyskałeś nowe obowiązki? Jeśli chcesz udowodnić, że poważnie traktujesz swoją karierę, nie zapomnij dokładnie opisać ich w swoim CV. Dzięki temu przyszły pracodawca może zobaczyć, jakie są obecne predyspozycje kandydata i czy naprawdę jest zaangażowany w zdobywanie nowych umiejętności. W CV warto także aktualizować informacje o wolontariatach czy dodatkowych zajęciach. Powodem do działania mogą być wszystkie wielkie życiowe zmiany, takie jak rozpoczęcie studiów wyższych lub biegła obsługa nowych programów i sprzętów.


Przeczytaj również: List motywacyjny – czy warto dołączyć go do CV?


Jak aktualizować swoje CV?

Kiedy szukamy nowej pracy, nie zawsze mamy wystarczająco dużo czasu, by uwzględnić w swoich dokumentach aplikacyjnych wszystkie pomniejsze sukcesy zawodowe, które mogą mieć znaczenie dla rekrutera. Właśnie dlatego najlepiej zawczasu zrobić szczegółowe notatki na temat swojego doświadczenia zawodowego. Jak się do tego zabrać? Zwróć uwagę nie tylko na nazwę każdego stanowiska, ale też profesjonalny opis zadań, za które byłeś wówczas odpowiedzialny. Inspirację możesz czerpać z wielu różnych źródeł. Jak aktualizować swoje CV?

Na samym początku możesz wybrać kilka przykładowych ofert pracy, które najbardziej Cię interesują. Zastanów się, jakie oczekiwania wobec kandydatów mają różni pracodawcy. Następnie spróbuj wykorzystać te informacje, by poprawić swoje dokumenty aplikacyjne. Zrób listę najbardziej poszukiwanych umiejętności. Zobacz, w jaki sposób możesz opisać swoje dotychczasowe zadania, jakich słów użyć i na których obszarach się skoncentrować, by przyciągnąć uwagę osób odpowiedzialnych za rekrutację. Chociaż nadal będziesz musiał dopasować treść swojego CV bezpośrednio przed odpowiedzią na ogłoszenie, zyskasz w ten sposób solidny punkt wyjścia.

Profesjonalne CV –  jak je stworzyć?

Nigdy nie wiadomo, jakie doświadczenia lub kompetencje okażą się przydatne podczas następnej rekrutacji, dlatego upewnij się, że wszystkie elementy CV aktualizujesz na bieżąco. O czym jeszcze pamiętać? Szczególną uwagę warto poświęcić częściom, które podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogłyby sprawiać nam trudności. Należą do nich między innymi pytania o przykładowe zainteresowania. W ciągu najbliższych kilku dni spróbuj wymyślić niebanalne hobby, o którym możesz opowiadać godzinami. Jeszcze lepiej, jeśli podkreśli ono umiejętności lub doświadczenia szczególnie przydatne w branży – na przykład dobrą kondycję fizyczną lub specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny.

Dopiero wtedy możesz przejść do kwestii technicznych. Sprawdź, czy wygląd CV Ci odpowiada, a w środku nie znalazły się żadne błędy lub niedociągnięcia. Wielkość i rodzaj czcionki, odstępy i wszystkie inne elementy powinny być proste, jednolite i wyraziste. Chcesz, aby CV prezentowało się znacznie lepiej? Możesz poświęcić trochę czasu, aby poszukać nowych, atrakcyjnych szablonów lub inspiracji w sieci.


Przeczytaj również: Jakich umiejętności szukają pracodawcy?


 


Tagi
Czytaj więcej