Porady

Kiedy możesz się rozwijać?

Masz wrażenie, że od dawna stoisz w miejscu i nie wykorzystujesz swojego potencjału? Być może nie zauważasz możliwości rozwoju, które masz pod nosem. Przygotowaliśmy dla Ciebie opis kilku sytuacji, w których możesz się rozwijać.

Najważniejsze jest zauważanie szans i wykorzystywanie codziennych sytuacji do nauki i rozwoju. Nim się obejrzysz, będziesz mieć szansę na pracowanie nad swoimi umiejętnościami i przejście na wyższy poziom swojej kariery zawodowej. Wystarcz tylko zainwestować trochę własnego czasu i wysiłku. Kiedy zatem możesz się rozwijać?

Kursy, szkolenia, wyjazdy służbowe

To najłatwiejsza i najbardziej oczywista możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Czego chcesz się nauczyć? Może nowego języka albo obsługi specjalistycznego programu komputerowego? Znajdź odpowiedni kurs lub szkolenie w Twojej okolicy i naucz się czegoś nowego! Określ konkretnie swoje plany zawodowe i konieczne umiejętności do osiągnięcia awansu – będzie Ci łatwiej określić czego potrzebujesz by to osiągnąć. Kursy i wyjazdy służbowe są także okazją do wymiany myśli i doświadczeń z innymi osobami z branży, to też rozwija.


Przeczytaj również: Przerwa w życiu zawodowym. Jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?


Nowe doświadczenia

Nie bój się nowych zadań i nowych doświadczeń. Chociaż zaangażowanie się w nowy projekt, który nieco odbiega od Twoich dotychczasowych obowiązków może być nieco stresujące, na pewno zdobędziesz cenną wiedzę. To przecież możliwość rozwoju i odkrywania swojego potencjału. Może spodobają Ci się nowe obowiązki i zmienisz swoje stanowisko?

Obserwuj swoich kolegów

To sytuacja, w której możesz nie dostrzegać potencjału, a przecież na pewno pracujesz z doświadczonymi i wykwalifikowanymi fachowcami. Poświęć chwilę na obserwowanie ich pracy – może akurat pewne nawyki i zachowania posłużą za inspirację do dalszego rozwoju? Bierz przykład z lepszych, poszerzaj swoje horyzonty i zdobywaj wiedzę z ich wieloletniego doświadczenia. Nie bój się pytać!


Przeczytaj również: 5 punktów z Twojego CV, które o niczym nie mówią


Poproś o ocenę pracy

Chcesz się rozwijać? Poproś swoich przełożonych o ocenę swojej pracy i informację zwrotną. Może coś w Twojej pracy wymaga poprawy? Pamiętaj, że konstruktywna krytyka to dobry motor napędowy!

Wykorzystaj czas wolny

Co robisz po pracy? Może warto zrezygnować z oglądania telewizji na rzecz czegoś bardziej wartościowego? W domu też możesz się rozwijać – czytaj książki, gazety, ucz się języka. Zacznij uprawiać sport – to też pobudzi Cię do działania i poprawi Twoją kondycję intelektualną.


Tagi
Czytaj więcej