Porady

Kiedy najlepiej szukać pracy?

Kiedy na rynku pracy panuje najlepszy moment na szukanie pracy? Lepiej robić to w styczniu w ramach realizacji postanowień noworocznych czy jesienią, po sezonie urlopowym? Odpowiedź znajdziesz w tym tekście.

Nowy rok, nowa praca

Według ekspertów końcówka roku to najlepszy moment na poszukiwania pracy. To właśnie wtedy firmy intensywnie nadganiają obowiązki po letnich miesiącach urlopowych, robią podsumowania i przygotowują plany na kolejne miesiące. Końcówka roku o także jasne informacje o realizacji budżetu. Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje nadwyżki na podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz zatrudnianie i szkolenie nowych osób. Jeśli chcesz trafić na dobry moment na rynku pracy, rozpocznij poszukiwania wystarczająco wcześniej. Osoby, które szukają nowego zatrudnienia, mogą wówczas zrobić rozeznanie na rynku pracy, prześledzić sytuację w firmach, dla których chcieliby pracować i zorientować się w ich sytuacji.


Przeczytaj również: Efektywna praca zdalna – czy jest możliwa?


Rozwijaj swoje możliwości

Jeśli masz już pracę i chcesz ją zmienić na lepszą pod kątem rozwoju czy wyzwań, nie ograniczaj się do odpowiadania na oferty pracy. Śledź interesujące Cię firmy – może któraś z nich planuje dużą rozbudowę, a co za tym idzie, rekrutację. Część firm czeka z pewnością pewnego rodzaju restrukturyzacja. Wyprzedz konkurencję i zacznij przesłać swoje dokumenty wcześniej. Inną okazją może być otwarcie w Polsce oddziału firmy zza granicy – staraj się wybierać przedsiębiorstwa, które istnieją na rynku już od lat, a ich pozycja jest stabilna. Bez względu na to, czy masz do czynienia z dużą czy małą firmą, sprawdź, dla kogo pracowała, jakich ma kontrahentów i jaka opinia na jej temat panuje w branży.


Przeczytaj również: Krótka historia działu logistyki JOST Polska


Zacznij od poniedziałku

Według psychologów, najlepszym dniem na rozpoczęcie poszukiwania nowej pracy jest poniedziałek. To właśnie w tym dniu mamy najwięcej energii po weekendowym odpoczynku. Co ważne, poniedziałek jest równie aktywny dla pracodawców – największa ilość ofert pracy pojawia się zaraz po weekendzie. Jeśli nie chcesz przegapić tych najnowszych, przeglądaj portale z ogłoszeniami już na samym początku tygodnia!


Tagi
Czytaj więcej