Porady

Kiedy pisać list motywacyjny?

Coraz rzadziej w ogłoszeniach o pracę spotykamy wymóg załączenia listu motywacyjnego. W jakich sytuacjach jeszcze się go wymaga i jak go napisać?

Kiedy wysłać list motywacyjny?

Llist motywacyjny trzeba napisać, gdy:

  • oferta pracy wymaga załączenia listu motywacyjnego,
  • pracodawca lub osoba rekrutująca o niego poprosi,
  • aplikujesz bezpośrednio do konkretnej osoby i znasz jej nazwisko,
  • ktoś polecił Cię na dane stanowisko.

Chociaż w ofertach pracy coraz rzadziej wymaga się tego typu dokumentu, aplikując na wyższe stanowiska warto przygotować list motywacyjny. Jeśli bardzo zależy Ci na tej pracy, załącz list obok CV.


Przeczytaj również: Jak odpowiadać na trudne pytania rekrutera?


Jak napisać list motywacyjny?

1. List motywacyjny powinien opowiadać o Tobie, Twoim doświadczeniu oraz o tym jak firma, do której aplikujesz zyska na zatrudnieniu Ciebie. Pamiętaj, żeby spersonalizować list do konkretnej firmy – nie rozsyłaj wszystkim tego samego dokumentu. Odpowiednio zaadresuj swój list. Zwykle odbiorcą powinien być dyrektor lub dział HR.

2. Nie wzoruj się na listach z generatorów dostępnych w Internecie. Takie wzory pełne są typowych, nudnych zwrotów. Poświęć na swój list motywacyjny trochę czasu i zaangażowania. Pokaż, że naprawdę zależy Ci na pracy i nie rób niczego w pośpiechu. Uwaga! Pierwsze zdanie Twojego dokumentu jest kluczowe! Musi zatrzymać i zaintrygować rekrutera.

3. Nie dubluj swojego CV. List motywacyjny i życiorys to dwa różne dokumenty. Oczywiście, list motywacyjny może nawiązywać wyglądem i stylem do CV. List motywacyjny powinien opisać Twoje umiejętności i doświadczenie oraz to jak możesz je wykorzystać w nowej firmie. Warto więc w liście skupić się na firmie i jej rozwoju, a także dlaczego wybrałeś akurat to miejsce do pracy.

4. Zakończ list z klasą, nie powielaj sztampowych zwrotów. Podziękuj za poświęcenie czasu na zapoznanie się z Twoją osobą. Cały list potraktuj jako spotkanie z rekruterem, z którym chciałeś porozmawiać.


Tagi
Czytaj więcej