Aktualność Porady Pracodawcy

Kiedy szukać pracy?

Sezon urlopowy dobiega końca, a wraz z nim stagnacja na rynku pracy. Jeśli myślisz o zmianie zatrudnienia, teraz jest dobry moment, aby zacząć rozglądać się za ofertami.

Koniec roku to szansa na nowy początek

Ostatnie miesiące roku to, według ekspertów, najlepszy moment, aby znaleźć zatrudnienie. W tym okresie firmy intensywnie pracują po letnich miesiącach urlopowych, robią podsumowania i przygotowują plany na najbliższe miesiące. Koniec roku przynosi także informacje o realizacji budżetu. Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje nadwyżki na podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz zatrudnianie i szkolenie nowych osób. Aby trafić na ten dobry moment na rynku pracy, warto rozpocząć poszukiwania już wcześniej – nawet pod koniec wakacji, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze oferty. Osoby, które szukają nowego zatrudnienia, mogą wówczas zrobić rozeznanie na rynku pracy, prześledzić sytuację w firmach, dla których chcieliby pracować i zorientować się w ich sytuacji.

Wykorzystuj okazje

Jeśli masz już pracę i chcesz ją zmienić na nową, lepszą pod kątem rozwoju czy wyzwań, nie ograniczaj się do odpowiadania na oferty pracy. Poświęć czas i śledź wydarzenia w branży oraz zmiany, jakie spotykają interesujące Cię firmy. Jeśli któraś z nich przechodzić będzie restrukturyzację albo będzie się rozbudowywać, wzrosną szanse, że już za niedługo rozpocznie ona proces rekrutacji. Możesz wyprzedzić konkurencję i wcześniej przesłać swoje dokumenty albo osobiście odwiedzić dział rekrutacji. Inną okazją jest otwarcie w Polsce oddziału firmy zza granicy – staraj się wybierać przedsiębiorstwa, które istnieją na rynku już od lat, a ich pozycja jest stabilna. Bez względu na to, czy masz do czynienia z dużą czy małą firmą, sprawdź, dla kogo pracowała, jakich ma kontrahentów i jaka opinia na jej temat panuje w branży.

Poniedziałek najlepszy do działania

Według psychologów, w tygodniu najlepszym dniem do podjęcia wysiłku znalezienia nowej pracy jest poniedziałek. Chociaż niekoniecznie go lubimy, w tym dniu mamy najwięcej energii po weekendowym odpoczynku. Można ją spożytkować na wprowadzenie do swojego życia pożądanych zmian. Co ważne, poniedziałek jest równie aktywny dla pracodawców – największa ilość ofert pracy pojawia się zaraz po weekendzie. Jeśli nie chcesz przegapić tych najnowszych, przeglądaj portale z ogłoszeniami już na samym początku tygodnia!

 


UWAGA! Te firmy rekrutują! Sprawdź na >> Oferty pracy Nowa Sól!


Tagi
Czytaj więcej