Porady

Kobiety w pracy mają coraz lepsze warunki

Według raportu PwC, Polska jest w czołówce państw z najlepszymi warunkami do pracy dla kobiet. Dotyczy to zarówno spadającego bezrobocia wśród pań oraz najmniejszych różnic w płacach kobiet i mężczyzn.

Polska na 8. miejscu zestawienia

Firma PwC opublikowała coroczny raport „Labour Market Performance Index”, którego częścią jest zestawienie krajów z najlepszymi warunkami pracy dla kobiet. W tym rankingu Polska zajęła wysokie, ósme miejsce, wyprzedzając takie kraje jak Kanada czy Szwajcaria. W porównaniu do poprzedniego roku, nasz kraj podniósł notowania o jedno miejsce, a w porównaniu do 2007 r. – aż o 10.

Pod względem warunków pracy dla kobiet Polskę wyprzedziły kolejno: Dania, Luksemburg, Norwegia, Słowenia, Nowa Zelandia, Szwecja i Islandia, która znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia.

13-proc. spadek bezrobocia u kobiet

Jednym z czynników, które uplasowały Polskę na ósmym miejscu w raporcie, był znaczący spadek bezrobocia wśród pań. W 2000 r. wynosiło ono 18 proc., a w 2017 r. – 5 proc. Polska ma także najwyższy odsetek kobiet pracujących na pełny etat – wynosi on aż 90 proc. Większą ilością kobiet zatrudnionych na pełny etat może się poszczycić tylko Luksemburg.

Mniejsze różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Ósma pozycja w zestawieniu to także wynik spadku różnicy w płacach kobiet i mężczyzn, który odnotowujemy w Polsce od 2000 r. W 20017 r. wyniosła ona 5 proc. Lepszy wynik odnotował tylko Luksemburg (4%), a średnia dla całej grupy OECD wyniosła 15%.

Według autorów raport, gdyby w OECD została zlikwidowana luka płacowa między kobietami i mężczyznami, zarobki pań w całej organizacji zwiększyłyby się łącznie o 2 biliony dolarów. Natomiast gdyby taka sytuacja miała miejsce tylko w Polsce – zarobki Polek wzrosłyby o 10 mln dolarów.

 

Źródło: Business Insider


Tagi
Czytaj więcej