Aktualność Miasto

Kolejne Narodowe Czytanie. Z jaką lekturą spotkamy się w tym roku?

W zeszłym roku Polacy wspólnie czytali „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W tym roku podczas Narodowego Czytania, które objęte jest patronatem Prezydenta RP, będziemy czytać „Moralność pani Dulskiej”.

X edycja Narodowego Czytania

Narodowe Czytanie jest akcją organizowaną od 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwszym dziełem, które wspólnie czytali Polacy była nasze epopeja narodowa – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Głównym celem projektu jest zachęcenie społeczeństwa do częstszego sięgania po twórczość polskich autorów. Nie czytamy wyłącznie w domowym zaciszu – organizatorzy Narodowego Czytania zachęcają do brania udziału we wspólnym czytaniu w parkach, domach kultury, bibliotekach i innych miejscach publicznych.

Do tej pory czytaliśmy Fredrę, Sienkiewicza czy Prusa. W tym roku jako narodową lekturę wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

„Moralność pani Dulskiej” powstała w 1906 r. – Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych Gabrieli Zapolskiej – podkreśla dyrektor biblioteki Tomasz Jędraszak.

Warto zaznaczyć, że dzieło w dużej mierze cechuje komizm i silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się w połowie grudnia tego samego roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Następnie odegrano ją w Warszawie, a później we Lwowie. Tam autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami. Brała też udział w próbach. – „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 r. – dodaje Tomasz Jędraszak.

Cytat za: Tygodnik Krąg


Przeczytaj również: Nauka pływania na nowosolskim basenie. Dla kogo i kiedy?


Narodowe Czytanie w Nowej Soli

Nowosolanie także będą mieli szansę na wspólne przypominanie sobie dzieła Gabrieli Zapolskiej. Już 4 września w godzinie 12.00 spotkamy się w Ogrodzie Sztuk przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli.

Wydarzenie rozpocznie Elżbieta Gonet, była dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, która krótko opowie o „Moralności pani Dulskiej” i jej znaczeniu w literaturze polskiej. Jak co roku, we wspólnym czytaniu udział wezmą znani nowosolanie, bibliotekarze, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz aktorzy z teatry Terminus A Quo. Dodatkową atrakcją będzie gra terenowa dla uczestników Narodowego Czytania, która sprawdzi znajomość lektur czytanych podczas poprzednich edycji akcji.

 


Tagi
Czytaj więcej

Napisz komentarz

Szukasz pracy? Pozwól nam znaleźć ją dla Ciebie!

Prześlij nam swoje CV, a my wyselekcjonujemy dla Ciebie pasujące oferty.

Wybierz plik Nie wybrano pliku

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, włączając w to mój wizerunek, przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Reja 6, 65-076, jako administratora danych osobowych. Udzielam zgody dobrowolnie. Wiem także, że zgodę mogę wycofać w każdym czasie.

Dziękujemy, Twoje zgłoszenie zostało wysłane.