Aktualność Miasto

Kolejne Narodowe Czytanie. Z jaką lekturą spotkamy się w tym roku?

W zeszłym roku Polacy wspólnie czytali „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W tym roku podczas Narodowego Czytania, które objęte jest patronatem Prezydenta RP, będziemy czytać „Moralność pani Dulskiej”.

X edycja Narodowego Czytania

Narodowe Czytanie jest akcją organizowaną od 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwszym dziełem, które wspólnie czytali Polacy była nasze epopeja narodowa – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Głównym celem projektu jest zachęcenie społeczeństwa do częstszego sięgania po twórczość polskich autorów. Nie czytamy wyłącznie w domowym zaciszu – organizatorzy Narodowego Czytania zachęcają do brania udziału we wspólnym czytaniu w parkach, domach kultury, bibliotekach i innych miejscach publicznych.

Do tej pory czytaliśmy Fredrę, Sienkiewicza czy Prusa. W tym roku jako narodową lekturę wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

„Moralność pani Dulskiej” powstała w 1906 r. – Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych Gabrieli Zapolskiej – podkreśla dyrektor biblioteki Tomasz Jędraszak.

Warto zaznaczyć, że dzieło w dużej mierze cechuje komizm i silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się w połowie grudnia tego samego roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Następnie odegrano ją w Warszawie, a później we Lwowie. Tam autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami. Brała też udział w próbach. – „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 r. – dodaje Tomasz Jędraszak.

Cytat za: Tygodnik Krąg


Przeczytaj również: Nauka pływania na nowosolskim basenie. Dla kogo i kiedy?


Narodowe Czytanie w Nowej Soli

Nowosolanie także będą mieli szansę na wspólne przypominanie sobie dzieła Gabrieli Zapolskiej. Już 4 września w godzinie 12.00 spotkamy się w Ogrodzie Sztuk przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli.

Wydarzenie rozpocznie Elżbieta Gonet, była dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, która krótko opowie o „Moralności pani Dulskiej” i jej znaczeniu w literaturze polskiej. Jak co roku, we wspólnym czytaniu udział wezmą znani nowosolanie, bibliotekarze, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz aktorzy z teatry Terminus A Quo. Dodatkową atrakcją będzie gra terenowa dla uczestników Narodowego Czytania, która sprawdzi znajomość lektur czytanych podczas poprzednich edycji akcji.

 


Tagi
Czytaj więcej