Porady

Konflikty w pracy – jak sobie z nimi radzić?

Konflikty w pracy zdarzają się w każdym, nawet najbardziej zgranym zespole. Najważniejsze, by wcześnie rozpoznać ich przyczyny i dobrać najbardziej efektywne sposoby ich rozwiązania. Co może do nich doprowadzić? Jak sobie radzić w trudnej sytuacji? Sprawdź.

Przyczyny konfliktów w pracy

Konflikty w pracy to zjawisko całkowicie naturalne. Jak sobie z nimi poradzić, by nie przynosiły większych szkód, a nawet poprawiły jakość naszej współpracy z innymi członkami zespołu? Kiedy najczęściej do nich dochodzi? Specjaliści podkreślają, że najbardziej podatne na wewnętrzne spory i nieporozumienia są osoby, które nie mają jasno określonych obowiązków, czują zbyt dużą presję lub otrzymują sprzeczne instrukcje od swoich przełożonych. Nie bez znaczenia są też sprzeczne interesy zespołowe, odmienne opinie, wartości lub poglądy, a także trudne do zaakceptowania zachowania. Jakie jeszcze są ich przyczyny? Konflikty w pracy mogą powstawać na skutek:

  • przeciążenia pracą,
  • konieczności konkurowania o zasoby,
  • nieprawidłowej komunikacji,
  • braku otwartości i zaufania,
  • nieodpowiednio wyrażonej krytyki,
  • sprzecznych celów poszczególnych grup lub działów,
  • niejasnych zasad podziału pracy i jej wynagradzania (na przykład premią, awansem lub prestiżowym szkoleniem),
  • nieprzestrzegania terminów lub niewywiązywania się ze swoich zadań służbowych,
  • niesprawiedliwego podziału obowiązków.

Przeczytaj również: Dyskryminacja w pracy – kiedy do niej dochodzi?


Konflikty w pracy – do czego prowadzą?

Niszczą relacje między pracownikami, negatywnie wpływają na atmosferę i zakłócają efektywne funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. Konflikty w pracy mogą mieć naprawdę poważne skutki. Kiedy nie potrafimy porozumieć się z innymi członkami zespołu, stajemy się znacznie mniej wydajni, niechętnie podchodzimy do nowych wyzwań i nie mamy motywacji do działania. Codzienne obowiązki przestają przynosić nam satysfakcję, jesteśmy spięci, nerwowi i sfrustrowani. Nawet te nieporozumienia, które zaczynają się niewinne, mogą prowadzić do stopniowego pogłębiania się różnic między ludźmi i niezdrowego dystansu. Kiedy środowisko pracy staje się coraz bardziej toksyczne, pojawiają się pierwsze myśli o złożeniu wypowiedzenia.

Konsekwencje konfliktów w pracy nie zawsze muszą być jednak negatywne. Czasami zmuszają one pracowników do szukania nowych, znacznie lepszych rozwiązań. Nawiązanie konstruktywnego, spokojnego dialogu to dobry sposób, by rozładować nagromadzone napięcie, pogodzić różnice i poprawić łączące ich relacje. Bezpośrednim następstwem konfliktów w pracy bywa więc wzrost zaufania, solidarności, motywacji i kreatywności. Nieszablonowe myślenie często jest potrzebne, by wczuć się w sytuację drugiej osoby, zrozumieć jej poglądy i ustalić racjonalny kompromis.


Sprawdź także: Rozmowa o podwyżce. Jakich argumentów użyć?


Konflikty w pracy – jak sobie z nimi radzić?

Niewłaściwa komunikacja, generalizowanie i działanie pod wpływem silnych, negatywnych emocji to podstawowe czynniki, które uniemożliwiają porozumienie z dyskutantem. Jak radzić sobie z konfliktami w pracy? Najważniejsze, by nie ignorować jakichkolwiek nawyków, poglądów lub sytuacji, które wywołują nasz gniew, lęk lub frustrację. Bardzo często wystarczy szczera, otwarta rozmowa, by zdusić problem w zarodku i poprawić jakość codziennej współpracy. Chcesz uniknąć poważniejszych konsekwencji? Najlepiej, jeśli od razu wyjaśnisz wszystkie nieporozumienia.

Postaraj się traktować drugą osobę z szacunkiem. Przedstaw konkretne zachowania, które uważasz za niedopuszczalne, pozwól jej się swobodnie wypowiedzieć i wysłuchaj wszystkich argumentów. Zawsze możesz poprosić o pomoc osoby bezstronnej, która poprowadzi mediacje i będzie szukać najbardziej konstruktywnego rozwiązania. Jak sobie radzić z konfliktami w pracy? Najważniejsze, by:

  • trzymać się faktów, unikać gniewnych, gwałtownych reakcji i przywołać konkretne zdarzenia, które budzą nasz niepokój,
  • przekazywać informacje w zwięzły, jasny i dokładny sposób,
  • uważnie wysłuchać, co ma do powiedzenia współpracownik i spojrzeć na sytuację z jego perspektywy,
  • znaleźć rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony – nawet jeśli to oznacza, że będziesz musiał pójść na pewne ustępstwa,
  • jeśli sytuacja się powtórzy, zaangażować w konflikt przełożonego lub zaufaną osobę z działu HR.

 


Tagi
Czytaj więcej