Porady

Konstruktywna krytyka. Jak zwrócić komuś uwagę na niedociągnięcia w pracy?

Nasz kolega z pracy popełnił błąd. Być może jest to jego pierwszy raz, jednak warto z nim o tym porozmawiać, aby jego pomyłka się nie powtórzyła. W jaki sposób zwrócić mu uwagę, aby nasz komentarz został wysłuchany i dobrze odebrany​?

Konstruktywnie, czyli jak?

Krytyka nie oznacza zawsze czegoś nieprzyjemnego, a może być wręcz pomocna. Konstruktywna krytyka to przede wszystkim informacja, a więc informujemy o tym, w czym leży problem, jak go rozwiązać oraz jak jemu w przyszłości zapobiec. Jest to krytyka oparta na faktach i konkretnych przykładach i w żadnym wypadku nie chodzi tu o uszczypliwość.

Gdy pojawi się jakieś niedociągnięcie albo gdy jakieś zachowanie zwróci naszą uwagę, nie wahajmy się o tym mówić. Taka rozmowa jest szansą na rozwój oraz doskonalenie wiedzy i umiejętności, a także na lepszą relację między rozmówcami.

Przeczytaj również: Konflikty w pracy – jak sobie z nimi radzić?

Osoba udzielająca krytyki konstruktywnej nie ma zatem złych zamiarów. Natomiast jeśli krytyka jest przesadna lub mało konkretna, mówimy o krytyce destruktywnej, która jest niepotrzebnym atakiem osobistym. Jeśli się spotkasz z takim traktowaniem, reaguj lub zwróć się o pomoc do zaufanej osoby.

Jak udzielić krytyki w sposób konstruktywny?

Nikt z nas nie jest idealny: niekiedy bardzo się staramy wykonać zadanie poprawnie, lecz ostatecznie nie jesteśmy w stanie jemu podołać. Krytyka drugiej osoby może być wtedy dość nieprzyjemnym doświadczeniem – szczególnie, gdy jest dla nas autorytetem lub przełożonym.

Ciągle strofujący kolega może również przekładać się na atmosferę w firmie. Obawa przed krytyką wiąże się ze stresem pracowników, co nie wpływa korzystnie na efekty ich pracy. Jak rozmawiać o błędach, aby nie urazić i zmotywować do poprawy oraz nie zaprzepaścić relacji?

 1. Bądź dyskretny
  Krytyki udziel najlepiej z daleka od publiki – nawet gdy jest ona konstruktywna. Rozmowa w cztery oczy będzie bardziej komfortową sytuacją niż mówienie o czyiś niedociągnięciach na forum publicznym.
 2. Przemyśl, co chcesz przekazać
  Zanim coś powiesz, zastanów się, jakich słów użyjesz. Sprecyzuj swoje myśli oraz rady w jasny sposób, tak aby rozmówca nie miał wątpliwości, czego od niego oczekujesz.
 3. Pozwól swojemu rozmówcy mówić
  Zadaj pytanie i wysłuchaj, co druga osoba ma do powiedzenia. Dialog jest szansą dla Twojego rozmówcy do zadawania własnych pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z wyznaczonym zadaniem.
 4. Zachowaj przyjazny ton i mowę ciała
  Zbuduj atmosferę otwartości. Bądź cierpliwy i wyrozumiały oraz unikaj uniesionego głosu i bezpodstawnych oskarżeń.
 5. Mów o sobie
  Wbrew pozorom mówienie o sobie ma w tym przypadku pozytywny wydźwięk: Skupiając się na sobie, unikniesz poczucia winy i wstydu u Twojego rozmówcy, a przytaczając własny przykład wzbudzisz jego zaufanie.
 6. Ustal plan działania
  Koniecznie zaproponuj konkretne zmiany lub pomysł na rozwiązanie problemu. Pomocny okaże się też dobrze dopracowany plan działania.

Przeczytaj również: Rozmowa o podwyżce. Jakich argumentów użyć?

Umiejętne przekazywanie krytyki to kunszt, którego musimy się ciągle uczyć. Nie każdy potrafi opanować emocje, tym bardziej jeśli chodzi o znaczący błąd w pracy. Istotne jest zatem, aby wyrazić opinie konstruktywnie, a więc z szacunkiem i spokojem. Dzięki temu zbudujemy lepszą atmosferę w miejscu pracy i zmotywujemy pracowników do działania.


Tagi
Czytaj więcej