Porady

Konstruktywna krytyka. 6 porad, jak słuchać i reagować na krytykę

Krytyka to nieodłączny element życia zawodowego. Aby jednak krytyka przekładała się na rozwój i lepsze wyniki w pracy, musi mieć ona charakter konstruktywny. Kluczowe jest zatem uczenie się zarówno udzielania krytyki, jak i radzenia sobie z nią.

Czym jest konstruktywna krytyka?

Konstruktywna krytyka to forma informacji zwrotnej, której celem jest nakreślenie problemu i dotarcie do sedna jego przyczyn. Taki rodzaj krytyki jest udzielany w sposób obiektywny i zorientowany, bez złych intencji. Towarzyszy jej zazwyczaj propozycja rozwiązania danego problemu, dzięki czemu osoba krytykowana może naprawić swój błąd i się czegoś nauczyć.

Szczera rozmowa przyczynia się również do poprawy relacji między krytykiem a krytykowanym, co przekłada się na przyjazną atmosferę w pracy.

Przeczytaj również: Konflikty w pracy – jak sobie z nimi radzić?

Konstruktywna krytyka a destruktywna krytyka

Przeciwieństwem konstruktywnej krytyki jest krytyka destruktywna. Jaka jest różnica pomiędzy nimi?

Niektóre opinie jedynie wydają się być udzielane w dobrej wierze, gdy w rzeczywistości są raczej dobrze opakowanym negatywnym komentarzem. Mowa wtedy o destruktywnej krytyce. W przeciwieństwie do konstruktywnej krytyki, nie ma ona na celu pomóc Ci się rozwijać i stać się lepszą osobą, pracownikiem lub przyjacielem. Nierzadko jest to po prostu umyślny atak osobisty: argumenty są bezpodstawne i niepotrzebne, a zalecenia niespecyficzne, a nawet niewykonalne. Destruktywna krytyka charakteryzuje się również publicznym charakterem i ma na celu ośmieszyć drugą osobę.

Jeśli spotkasz się z destruktywna krytyką, nie wahaj się zareagować lub poprosić o pomoc przełożonego. Ty, mentor lub dział HR będziecie na pewno mogli rozwiązać ten problem wspólnie.

Jak przyjąć krytykę, gdy jest ona konstruktywna

Teraz, gdy już potrafisz rozróżnić konstruktywną krytykę od destruktywnej krytyki, sprawdź w jaki sposób przyjąć konstruktywną krytykę i czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Oto 6 rad na właściwe przyjmowanie konstruktywnej krytyki.

1. Słuchaj, aby zrozumieć, a nie odpowiedzieć: pozwól drugiej osobie dokończyć! Kiedy ktoś oferuje Ci konstruktywną informację zwrotną, pamiętaj, że robi to, aby Ci pomóc, i staraj się być otwartym na krytykę.

2. Zadawaj pytania: zapytaj i powtórz to, co usłyszałeś, aby sprawdzić, czy poprawnie zrozumiałeś krytykę. Problemy wynikają często z nieporozumień.

3. Połączcie siły: zastanówcie się wspólnie nad dalszymi krokami. Skorzystaj z okazji, aby wspólnie opracować plan działania. W ten sposób sprawnie rozwiążesz obecny problem oraz zapobiegniesz kolejnym pomyłkom.

Przeczytaj również: Konstruktywna krytyka. Jak zwrócić komuś uwagę na niedociągnięcia w pracy?

4. Zdystansuj się: krytyka dotyczy konkretnego problemu lub sytuacji i nie jest skierowana bezpośrednio do ciebie. W biznesie dobra informacja zwrotna może pomóc Ci lepiej wykonywać pracę.

5. Nie kwestionuj: Nie powinieneś odrzucać krytyki. Jeśli nie jesteś gotowy, aby zadać pytania natychmiast po otrzymaniu opinii, nie ma w tym nic złego – umów się na rozmowę w późniejszym czasie. Nie zachowuj się też defensywnie: unikaj gwałtownych reakcji i na spokojnie wyjaśnij swoje zachowanie. Staraj się spojrzeć na problem całościowo i nie bierz go do siebie.

6. Bądź wdzięczny: Udzielanie konstruktywnej opinii nie jest łatwym zadaniem. Podziękuj drugiej osobie za jej trud i wysiłek, a przede wszystkim za jej sugestie.

Niezależnie od tego, czy z przyjaciółmi, z partnerem, czy ze współpracownikami – umiejętne obchodzenie się z konstruktywną krytyką jest warunkiem każdej zdrowej i wydajnej relacji. Zawsze pamiętaj, że może ona być dla Ciebie szansą na rozwój, a Twój krytyk chce dla ciebie tylko to, co najlepsze.


Tagi
Czytaj więcej