Porady

Krytyka w pracy – jak na nią reagować?

Przełożony lub współpracownicy wytykają Ci błędy? Zachowaj spokój! Podpowiadamy, jak reagować na krytykę w pracy i co można zrobić, kiedy sytuacja w firmie staje się napięta.

Konstruktywna krytyka, czyli sprawdź, z czym masz do czynienia

Pamiętaj, że nie każda krytyka jest konstruktywna. Prawdopodobnie na swojej drodze spotkasz ludzi, których opinia może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim wartościowa krytyka ma za zadanie pokazać, co konkretnie powinieneś zmienić, aby uzyskać w pracy lepsze rezultaty. Niewłaściwe, niesprecyzowane i zbyt ogólne uwagi, które trudno byłoby uzasadnić, nie wnoszą natomiast nic nowego. Nie dostaniesz za ich pośrednictwem przydatnych wskazówek, są wypowiadane po wpływem emocji i zazwyczaj okazują się raczej próbą odreagowania.

Zauważyłeś, że opinia, z którą się spotykasz, nie jest rzeczowa i merytoryczna? Postaraj się nie brać jej do siebie. Mimo że słuchanie niesprawiedliwych zarzutów nie jest przyjemne, warto trzymać nerwy na wodzy i zachować się bardziej dojrzale. Nie pozwól, aby kilka nieprzemyślanych słów wywarło na Ciebie negatywny wpływ. Chcesz dowiedzieć się, jak reagować na krytykę w pracy? Podpowiadamy, jaka postawa będzie najbardziej odpowiednia.


Sprawdź także: Kiedy możesz się rozwijać?


Zmień nastawienie!

Chcesz się czegoś nauczyć? Całkiem niedawno zmieniłeś pracę? Nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z rzeczami, które teraz spotykasz na co dzień w swojej firmie? Pamiętaj, że błędy i potknięcia są nieuchronne. Jeśli chcesz stać się naprawdę dobry w tym, co robisz, potraktuj krytykę jako cenną wskazówkę na przyszłość. Ostatecznie to właśnie komentarze osób postronnych, nawet jeśli będą niepochlebne, mogą pomóc Ci ruszyć z miejsca.

Jak reagować na krytykę w pracy?

Jak reagować na krytykę w pracy? Przede wszystkim spróbuj zrozumieć punkt widzenia swojego rozmówcy. Postaraj się też nie reagować oburzeniem lub złością. Chociaż zachowanie spokoju w takiej sytuacji może nie być proste, bez wątpienia przyniesie najlepsze rezultaty. W ten sposób unikniesz kłótni i dalszych nieprzyjemności.

Współpracownik lub przełożony wypowiada się pod wpływem emocji? Nie daj się sprowokować! Weź głęboki oddech i kontroluj swój sposób wypowiedzi. A jeśli sądzisz, że ma rację, przyznaj się do błędu. Możesz też zapytać, co dokładnie powinieneś zmienić. Kto wie, może usłyszysz coś bardzo ważnego?


Przeczytaj również: Przeciążenie pracą – jak sobie radzić?


Nie rozpamiętuj!

Jak reagować na krytykę w pracy? Czasami najlepsze, co możesz zrobić, to przyjąć ją do wiadomości, zastosować się do porady, którą uzyskałeś, a następnie… pójść dalej. Błędem byłoby przesadne rozpamiętywanie lub nagła utrata pewności siebie. Nie zapomnij, że nikt nie jest idealny, a drobne pomyłki wcale nie sprawiają, że jesteś mniej wartościowym pracownikiem.

 


Tagi
Czytaj więcej