Porady

Kto pyta, nie błądzi, czyli rozwiej rekrutacyjne wątpliwości

Mogłoby się wydawać, że rozmowa rekrutacyjna to domena pracodawcy. To on wypytuje o szczegóły Twojej dotychczasowej kariery, osiągnięcia i aspiracje. Pamiętaj jednak, że Ty również możesz (a nawet powinieneś!) zadać kilka istotnych pytań. Oto one:

Jakie są kolejne etapy procesu rekrutacji?

Wiele poszukujących pracy osób uskarża się na zawiłość i nadmierne liczne etapy rekrutacji. Jeśli rekruter nie poinformuje o czasie oczekiwania na odpowiedź lub o kolejnych spotkaniach, na jakie zostaniesz zaproszony – zapytaj. Po co żyć w niepewności?

Kim jest idealny kandydat na stanowisko, o które się ubiegam?

Zdarza się, że oferty pracy nie są w pełni skonkretyzowane. Jeśli zadasz powyższe pytanie, będziesz mógł ustalić, czy Twoje predyspozycje pokrywają się z tymi, jakich wymaga pracodawca. Nie trać cennego czasu: swojego, jak i rekrutera.

Kto będzie moim przełożonym? Ilu będę mieć zwierzchników?

Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista. Może się zdarzyć, że będziesz odpowiadał przed kilkoma zwierzchnikami – warto określić hierarchię już na wstępie, by następnie sprawnie odnaleźć się w firmowym porządku.

Czytałem negatywne opinie o przedsiębiorstwie w magazynie XYZ, czy mógłbym dowiedzieć się więcej o tej sprawie?

Pokaż w ten sposób rozmówcy, że solidnie przygotowałeś się do rekrutacji i znasz sytuację firmy. Przy okazji możliwe, że dowiesz się o elementach, które w porę zaalarmują o potencjalnych trudnościach, jakie mogą Cię spotkać. To forma „czerwonej lampki”.

Gdzie widzi Pani/Pan firmę za trzy lata i w jaki sposób (jako pracownik) mógłbym pomóc zrealizować ten cel?

Odwróć słynne pytanie o to, „Gdzie widzi się Pan za trzy lata?”, by pokazać, że jesteś przewidujący i chcesz przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa.

Kto jest największą konkurencją przedsiębiorstwa?

Bez obaw, profesjonalny rekruter nie uzna Cię za zarozumialca, gdy usłyszy takie pytanie. Będzie to dla niego znak, że już na etapie rozmowy zastanawiasz się nad swoją rolą w realizacji założeń przedsiębiorstwa.

Jeżeli zostanę zatrudniony, jak będzie wyglądał mój dzień?

Podkreśl w ten sposób, że zależy Ci na tej pracy, by rekruter podjął pozytywną decyzję względem Twojej osoby. Poznasz też swoje obowiązki i tryb działania, a po podjęciu zatrudnienia, nic Cię nie zaskoczy.

Czy moje kwalifikacje spotkały się z obiekcjami?

Zadając to pytanie, licz się z tym, że zostaniesz obiektywnie oceniony, ale również… uznany za pewnego siebie i swoich kompetencji. Sprowokujesz rozmowę, podczas której wypłynąć może wiele cennych wniosków.

W jaki sposób firma wspiera pracowników w rozwoju zawodowym?

Chcesz związać się z firmą i rozwijać dla jej i swoich korzyści, dlatego zamierzasz uczestniczyć w kursach, szkoleniach i prelekcjach. Rekruter dobrze wie, że tylko pracownik zmotywowany i chętny do rozwoju będzie dla przedsiębiorstwa cennym „nabytkiem”.

Czy istnieją aspekty, o których jeszcze nie rozmawialiśmy, a które powinien znać potencjalny pracownik?

Jesteś otwarty na szczerą dyskusję. Kto wie, może zachęcony do rozmowy rekruter powie Ci o rzeczach, których nie dowiedziałbyś się w inny sposób?

Powodzenia i odwagi!

 


Tagi
Czytaj więcej