Porady

List motywacyjny – czy warto dołączyć go do CV?

Prośba o wysłanie listu motywacyjnego pojawia się coraz rzadziej. Czasami jednak wciąż jeszcze okazuje się on konieczny, aby wziąć udział w rekrutacji. Kiedy powinniśmy dołączyć list motywacyjny do CV i o czym warto pamiętać, by zrobić dobre wrażenie? Sprawdź.

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny powinien skutecznie zachęcać do kontaktu z kandydatem. Pamiętaj, że stworzenie profesjonalnego wizerunku będzie od Ciebie wymagać wyjątkowej dbałości o szczegóły. Nie ma co liczyć na pozytywne efekty, jeśli nie potrafisz uniknąć błędów w pisowni. Co zrobić, aby nasze wysiłki nie poszły na marne? Najważniejsze, aby jeszcze przed wysłaniem sprawdzić tekst pod kątem ewentualnych pomyłek lub niezręcznych sformułowań. Następnie upewnij się, że podałeś prawidłowe dane kontaktowe i odpowiedziałeś na wszystkie pytania zawarte w ogłoszeniu. Osoby odpowiedzialne za rekrutację bardzo często proszą o zawarcie w dokumentach aplikacyjnych konkretnej treści, która udowodni, że dokładnie zapoznaliśmy się z ich wymaganiami i oczekiwaniami. Nawet najlepszy list motywacyjny nie będzie skuteczny, jeśli zapomnimy nawiązać do komunikatu potencjalnego pracodawcy.

Nad czym jeszcze warto popracować? Ogromne znaczenie ma wygląd dokumentu. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób go sformatować, możesz skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w popularnych edytorach tekstu. Zawsze możesz też poprosić o pomoc członka rodziny lub przyjaciela, który ma doświadczenie w tworzeniu i edycji tego typu plików. Chcesz dołączyć list motywacyjny do CV? Przed nadaniem wiadomości upewnij się, że wstawiłeś odpowiednie załączniki. Zmień też ich nazwę, aby rekruter po ściągnięciu ich na dysk nie musiał zastanawiać się, z czym właściwie ma do czynienia. Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz w artykule: Wiadomość do rekrutera – co napisać?.

Kiedy dołączyć list motywacyjny do CV?

Proces rekrutacji potrafi trwać naprawdę długo. Najczęściej pracodawcy szczegółowo opisują kroki, które należy podjąć, aby zgłosić swoją kandydaturę. Pozwala to oszczędzić czas zarówno Twój, jak też osoby odpowiedzialnej za selekcję wniosków. List motywacyjny powinniśmy wysłać tylko wtedy, kiedy wymaga tego oferta pracy. W niektórych sytuacjach możemy otrzymać prośbę o uzupełnienie dokumentów na następnym etapie rekrutacji. Chociaż prośba ta pojawia się coraz rzadziej, czasami lepiej się na nią przygotować – szczególnie jeśli ubiegamy się o ciekawe, odpowiedzialne stanowisko, które wymaga od nas konkretnych kwalifikacji. W ogłoszeniu nie wspomniano o liście motywacyjnym? Aplikujesz na posadę niższego szczebla? Najprawdopodobniej pracodawcy wystarczy wówczas CV i uprzejma, konkretna wiadomość, za sprawą której zgłosisz swoją kandydaturę.


Sprawdź także: Jakich umiejętności szukają pracodawcy?


List motywacyjny – praktyczne porady

List motywacyjny wcale nie musi być długi. Najlepiej, jeśli w środku znajdą się tylko te informacje, które mogą być istotne dla przyszłego pracodawcy. Powinniśmy natomiast unikać typowych, powszechnie wykorzystywanych zwrotów, które niczego nie wnoszą do treści. Pamiętaj, że wielu kandydatów prawdopodobnie skorzysta ze wzorów udostępnionych w sieci. Jeśli chcesz się wyróżnić, przygotuj tekst samodzielnie.

Weź pod uwagę oczekiwania względem nowego pracownika, a także historię, kulturę i działalność firmy, do której aplikujesz. Dopiero wtedy możesz zastanowić się, o jakich umiejętnościach i doświadczeniach napisać, by udowodnić, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Wspomnij o tym, dlaczego wybrałeś akurat to miejsce pracy i jak trafiłeś na ofertę. Postaraj się jednak nie kopiować informacji ze swojego CV. Zamiast tego skoncentruj się na pokazaniu, co pracodawca zyska, jeśli postanowi zatrudnić właśnie Ciebie.


Sprawdź także: Na co zwrócić uwagę w ogłoszeniach o pracę?Tagi
Czytaj więcej