Aktualność Miasto

Literacki Dzień Kobiet z historią w tle

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zaprasza na inspirujące spotkanie z trzema pisarkami z regionu.

Trzy kobiety, trzy Lubuszanki

Trzy kobiety, trzy Lubuszanki, trzy wspaniałe pisarki oraz trzy literackie odkrycia ostatnich lat – Zofię Mąkosę, Aldonę Reich i Barbarę Wysoczańską – będziemy gościć  8 marca w Galerii pod Tekstem. – Czytamy na oficjalnej stronie MBP w Nowej Soli. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet placówka postanowiła zaprosić mieszkańców miasta i regionu na inspirujące spotkanie z niezwykłymi kobietami. Rozmowa będzie dotyczyć znanych, lubianych i nagradzanych książek zaproszonych autorek, a dokładniej stworzonych przez nie bohaterek literackich.

Spotkanie będzie o tyle ciekawe, że zaproszone pisarki to nie tylko mistrzynie pióra, ale także osoby, związane z lubuskim regionem i świetnie zorientowane w historii i literaturze. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zaprasza:

8 marca 2023 r., o godzinie 17:30
Galeria pod Tekstem

Trzy literackie odkrycia

Poznaj bliżej życie i twórczość zaproszonych autorek:

  • Zofia Mąkosa

Urodziła się w Kargowej, dzieciństwo spędziła w Chwalimiu, emerytowana nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadebiutowała w 2017 roku powieścią „Cierpkie grona”, pierwszym tomem cyklu „Wendyjska Winnica”. W 2019 roku ukazało się „Winne miasto”, a w 2020 „Dolina nadziei”. Dwie pierwsze powieści zostały wyróżnione Lubuskim Wawrzynem Literackim.

W swoich książkach stawia bohaterów przed trudnymi wyborami, a czytelników konfrontuje z problemem dobra i zła, tożsamości i uczciwości.

  • Aldona Reich

Zielonogórzanka, polonistka z wykształcenia, specjalistka PR, redaktorka i korektorka. Autorka trylogii kryminalnej obejmującej książki „Bebok”, „Strzyga” i „Utopiec”, a także czerech powieści obyczajowych: „Tylko dobrzy ludzie zostali”, „Dobre miejsce”, „Zmiana czasu” i „Życie 2.0”.

  • Barbara Wysoczańska

Urodzona w Nowej Soli absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Historia. Od zawsze pasjonowała się XX-leciem Międzywojennym i II Wojną Światową. Zadebiutowała w 2020 roku książką „Narzeczona nazisty”, do której bardzo długo zbierała materiały tak, by możliwie najwierniej oddać realia epoki.

Bohaterowie jej powieści muszą zmierzyć się z dramatycznymi wyobrami, które ukazują ich wewnętrzny świat oraz realia zewnętrzne w wielu wymiarach, zmuszając do dostrzeżenia w otaczającym nas świecie również odcieni szarości.

 

Źródło: bibliotekanowasol.pl
Zdjęcie: nowasol.pl

 


Tagi
Czytaj więcej