
Aktualność Porady
Lubuskie mało innowacyjnym województwem?
W opublikowanym raporcie Banku Millennium odnośnie potencjału innowacyjności poszczególnych regionów w Polsce nasze województwo uplasowało się na ostatnim miejscu. Z czego to wynika?
Raport innowacyjności
Według raportu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów” województwo lubuskie uplasowało się na tym samym miejscu, co w poprzednim roku. Według analiz ciągle w naszym regionie widoczny jest mały rozwój sektora usług i infrastruktury edukacyjnej. Ponadto lubuskie jest mniej uprzemysłowione względem innych regionów kraju.
Bank przygotowując raport przyjął kryteria innowacyjności, które dotyczą sześciu obszarów: indeksu, wydajności pracy, stopy wartości dodanej, wydatków na B+R, edukacji policealnej, pracujących w B+R oraz liczby patentów.
Przeczytaj również: Przystanek Praca: Spotkaj się z pracodawcami w Nowej Soli
Co może zwiększyć naszą innowacyjność?
Zbyt duże wydatki oraz brak współpracy między biznesem i placówkami naukowymi to największa bariera z jaką muszą zmierzyć się przedsiębiorcy z małych i średnich firm. Mało skuteczne jest również doradztwo w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Te ograniczenia minimalizują chęć inwestowania w nowoczesne technologie.
Rozwiązaniem może być chociażby projekt „Bon na innowacje”, w ramach którego przedsiębiorcy otrzymują m.in. dostęp do dodatkowych środków pieniężnych, które mogą wykorzystać na własne innowacyjne pomysły. Dzięki projektowi możliwe jest również merytoryczne wsparcie specjalistów a także korzystanie z baz ośrodków naukowo-badawczych z pełnym wyposażeniem i sprzętem.
Przeczytaj również: ZFG 2018: Wynagrodzenia wzrosły, ale nie wydajność pracowników
Z kogo warto brać przykład?
Raport innowacyjności Banku Millennium potwierdził, że najbardziej nowoczesnymi województwami w Polsce z dostępem i możliwościami rozwoju nowych technologii są nadal województwa: mazowieckie, małopolskie, pomorskie i dolnośląskie. Rozwojowi sprzyjają bez wątpienia duże aglomeracje, gdzie możliwa jest integracja, uzupełnianie się wiedzą oraz doświadczeniem różnych podmiotów biznesowych, a także rozbudowane bazy naukowe.
Wysoki wzrost w rankingu odnotowało z kolei województwo opolskie, które dołączyło do regionów o największej dynamice pozytywnych zmian. Według raportu na Opolszczyźnie wzrosła wydajność pracy, a także wydatki na B+R oraz liczby patentów. Nie przeszkodziła w tym słabo rozbudowana infrastruktura akademicka i przemysłowa. Jest więc z kogo brać przykład.
Źródło: bizneslubuski.pl
Przeczytaj również: Lubuskie wysoko w rankingu zamożności