Aktualność

Lubuskie poniżej średniej

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w kraju w kwietniu wynosiła 5,7 proc. Województwo Lubuskie może się pochwalić statystykami poniżej średniej krajowej.

Stopa bezrobocia w kwietniu

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła o 0,3 pkt. proc. – z poziomu 5,4 proc. w marcu do 5,7 proc. w końcu kwietnia. Wzrost stopy bezrobocia wystąpił we wszystkich województwach – najsilniejszy był w województwie warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, gdzie bezrobocie wzrosło o 0,6 punktu procentowego. Ze wstępnych danych wynika, że liczba bezrobotnych w końcu kwietnia wyniosła 964,8 tys. osób i w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 55,4  tys. osób. Stopa bezrobocia w kraju według statystyk wynosi 5,7%.


Przeczytaj również: Czy pracodawca może wysłać na przymusowy urlop wypoczynkowy?


Sytuacja w Lubuskiem

Lubuskie wyróżnia się na tle kraju – stopa bezrobocia wynosi tu poniżej średniej krajowej – 5,6%.  W województwie lubuskim odnotowano także wzrost ofert pracy – jest to jedyna taka sytuacja w kraju.  Poprzedni miesiąc przyniósł nowe oferty pracy. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 57,5 tys. wolnych etatów. To o 26 proc. mniej niż przed miesiącem. Sytuacja taka spowodowana jest oczywiście nastrojami w kraju i spowolnieniem światowej gospodarki na skutek pandemii. Pracodawcy ze względu na niepewne czasy nie decydują się na uruchamianie rekrutacji. Mimo epidemii są branże, w których brakuje rąk do pracy. Najwięcej ofert zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy w minionym miesiącu przeznaczonych było dla pakowaczy ręcznych, robotników wykonujących prace proste w przemyśle, magazynierów, sprzedawców, pomocniczych robotników budowlanych, robotników magazynowych i gospodarczych.


Przeczytaj również: Gdzie znaleźć pracę podczas epidemii?


Źródło: Lubuskie.pl


Tagi
Czytaj więcej