Aktualność

Lubuskie się wyludnia

Z najnowszych informacji Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze wynika, że liczba ludności w naszym województwie stale spada.

Sytuacja demograficzna w lubuskim

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, szósty rok z rzędu liczba ludności w naszym województwie zmniejszyła się. Według obliczeń, 31 grudnia 2018 roku, lubuskie było zamieszkiwane przez 1 014 500 osób. To o 2 300 miej niż w zeszłym roku i aż o 8 800 mniej niż w 2012 roku. Siedem lat temu liczba ludności w województwie lubuskim osiągnęła najwyższy poziom.


Przeczytaj również: Niedługo zabraknie ok. 4 mln pracowników


Liczba ludności zmniejsza się

Spadła ilość urodzeń, wzrosła natomiast liczba zgonów. W poprzednim roku w województwie odnotowano spadek liczby urodzeń żywych – do 9,5 tys., tj. o 800 w skali roku. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców, liczba urodzeń zmniejszyła się we wszystkich powiatach, a najbardziej w powiecie świebodzińskim (o 1,6 p. prom.). Najwyższy współczynnik urodzeń żywych zanotowano w Zielonej Górze. W województwie zmarło 11,0 tys. osób, tj. o 0,7 tys. więcej niż przed rokiem. Współczynnik zgonów był najwyższy w powiecie żagańskim (12,3‰), najniższy w powiecie zielonogórskim i samej Zielonej Górze. Sytuacja nie wygląda optymistycznie – przyrost naturalny licząc na 1000 ludności wyniósł minus 1,5‰. To najniższy poziom od momentu powstania województwa lubuskiego.

Źródło: zielonagora.stat.gov.pl

 


Tagi
Czytaj więcej