Aktualność

Lubuskie stolice ze śladowym bezrobociem

Jak podaje Urząd Marszałkowski w lubuskich stolicach utrzymuje się niskie bezrobocie. W Gorzowie jest to 2,5 proc., natomiast w Zielonej Górze 3,3 proc.

Niskie bezrobocie w Lubuskiem

2,5 proc. oraz 3,3 proc. dla lubuskich stolic to dużo mniejszy wskaźnik stopy bezrobocia niż krajowy, który w maju wyniósł 6,1 proc. Takie dane przedstawiło Życie Regionów na podstawie informacji z GUS. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśla, że tak dobrze w województwie jeszcze nie było – To wynik konsekwentnych i przewidywalnych działań samorządu, który jest rzeczywistym kreatorem rozwoju regionalnego.


Przeczytaj również: W polskich przedsiębiorstwach brakuje wykwalifikowanych pracowników


Poprawiliśmy dynamikę wzrostu

Marszałek podkreśla, że wsparcie przedsiębiorców doprowadziło nie tylko do spadku bezrobocia. Poszybowały także inne wskaźniki gospodarcze. – Poprawiliśmy dynamikę wzrostu PKB z 29 mld zł 10 lat temu do 41 mld zł obecnie. Nasze firmy eksportują do wielu krajów świata, a bezrobocia praktycznie nie ma. Naszym deficytem była niska płaca w regionie. Teraz to się zmieniło: 10 lat temu średnia miesięczna płaca wynosiła 2.200 zł teraz jest to 4.200 zł i jesteśmy w połowie ogólnokrajowej stawki – wyjaśnia.


Przeczytaj również: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki NORD Napędy


niskie bezrobocie w Polsce

Wsparcie innych obszarów w Lubuskiem

Skoro problem bezrobocia w Lubuskiem praktycznie nie istnieje, zarząd województwa podjął działania mające na celu wsparcie innych obszarów problemowych związanych z polityką społeczną, jak choćby problem starzejącego się społeczeństwa. Władze regionu podjęły działania mające na celu przesunięcie środków unijnych z zadań z zakresu walki z bezrobociem na wykluczenie społeczne.

Źródło: lubuskie.pl


Przeczytaj również: Bezrobocie najniższe od 27 latTagi
Czytaj więcej