Aktualność Miasto

Lubuskie Trójmiasto powraca!

Samorządowcy Zielonej Góry, Sulechowa i Nowej Soli reaktywowali ideę Lubuskiego Trójmiasta. Co oznacza to dla mieszkańców tych miast?

Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto

O idei Lubuskiego Trójmiasta pisaliśmy całkiem niedawno przy okazji wiadomości o możliwej trasie rowerowej łączącej Nową Sól z Sulechowem. Skąd pomysł na stworzenie takiego organizmu? Rozmowy o utworzeniu Lubuskiego Trójmiasta pojawiły się już w 2003 roku. Dopiero trzy lata później Sąd Rejonowy w Zielonej Górze wydał postanowienie o wpisaniu Stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego. Datę tę można uznać za oficjalny początek działalności. Niestety dalsze losy tego pomysłu nie były wcale kolorowe. O jego porażce zdecydował między innymi wyrok skazujący byłego dyrektora organizacji za sprzeniewierzenie pieniędzy. Czy po reaktywacji Lubuskiego Trójmiasta będzie lepiej?


Przeczytaj również: Czas na trójmiejską ścieżkę rowerową?


Po co reaktywować  Lubuskie Trójmiasto?

Samorządowcy stawiają sprawę jasno – wspólne działanie ma pomóc w zdobyciu niemałych funduszy z Unii Europejskich. Jak możemy przeczytać na profilu Janusza Kubickiego w mediach społecznościowych, „jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Te szczere wyznanie wcale nie dziwi – od jakiegoś czasu w kuluarach mówi się o tym, że Unia Europejska będzie premiować wspólne projekty samorządów.

Zarząd Stowarzyszenia Lubuskie Miasto przygotowuje list intencyjny skierowany do zarządu województwa lubuskiego. Celem tego listu jest próba wyznaczenia zielonogórsko-nowosolskiego obszaru funkcjonalnego, który ma być wspierany przez województwo ale bez możliwości wpływania na jego formę.

Dlaczego Lubuskie Trójmiasto miałoby otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych? Stowarzyszenie ma kilka mocnych argumentów. Połączenie zielonogórskiego (miasta i gminy Zielona Góra, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnica, Zabór) i nowosolskiego (miasto i gmina Nowa Sól oraz miasto i gmina Otyń) obszaru funkcjonalnego ma ułatwić pozyskiwanie funduszy. Główną osią komunikacyjną łączącą oba obszary jest droga ekspresowa S3. Dodatkowo, Zielona Góra, która stanowi centrum naukowe i kulturalne, znajduje się 34 km od portu lotniczego w Babimoście i 20 km od portu rzecznego w Cigacicach.


Przeczytaj również: Jeszcze nie czas na basen w Nowej Soli


Jakie cele stawia sobie Lubuskie Trójmiasto?

Głównym celem reaktywacji Lubuskiego Trójmiasta jest oczywiście rozwój regionu, częściowe rozwiązanie problemów z demografią oraz stworzenie elementów, które posłużą mieszkańcom. Co konkretnie zaplanowane jest na przyszłość? Do kluczowych zadań Lubuskiego Trójmiasta należy:

  • stworzenie szybkiej kolei trójmiejskiej łączącej Sulechów, Zieloną Górę i Nową Sól,
  • wybudowanie zachodniej obwodnicy Zielonej Góry omijającej Przylep, Płoty i Czerwieńsk, prowadzącej przez most w Pomorsku, docelowo do nowego węzła S3 Sulechów Północ,
  • drugi etap obwodnicy południowej Zielonej Góry prowadzący do pełnego węzła S3 w Niedoradzu,
  • dokończenie obwodnicy Nowej Soli,
  • budowa ścieżek rowerowych:
    • odcinka Sulechów – Klępsk do Janowca (ok. 7 km), co pozwoli włączyć się do systemu ścieżek babimojskich, które już komunikują ze Zbąszynkiem, Zbąszyniem i Wolsztynem,
    • odcinka z Zatonia, przez Niedoradz, do Otynia.

Tagi
Czytaj więcej