Aktualność

Lubuskie Wawrzyny rozdane. Edward Jabłoński z Nowej Soli laureatem Nagrody Czytelników

Znamy laureatów Lubuskich Wawrzynów za 2021 rok. Wśród wyróżnionych autorów znalazł się Edward Jabłoński, autor książki „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010” wydanej przez Muzeum Miejskie w Nowej Soli.

Lubuskie Wawrzyny 2021. Laureaci

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 24 lutego, na terenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, wręczono nagrody laureatom 28. edycji popularnego konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki, skierowanego do autorów książek związanych m.in. z województwem lubuskim lub wydanych w lubuskich oficynach. W ramach 17. edycji Lubuskich Wawrzynów Naukowych wyróżnieni zostali także autorzy książek naukowych oraz popularnonaukowych dotyczących regionu. Jak się okazuje, liczba nadesłanych materiałów była rekordowa. Do udziału w konkursie zgłoszono łącznie 47 tekstów literackich oraz 25 publikacji naukowych. Wśród laureatów znaleźli się między innymi:

  • Alfred Siatecki z powieścią pt. “Szwindel w Grünbergu” (Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii Proza);
  • Jarosław Barańczak z tomikiem pt. “Znak” (Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii Poezja);
  • Przemysław Słowiński, autor książki pt. “W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej” (Lubuski Wawrzyn Naukowy).

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie: http://www.wawrzyny.norwid.net.pl/.


Przeczytaj również: Święto Solan 2022. Trzymamy kciuki, żeby się odbyło!


Kulturalna Nowa Sól

Co ciekawe, chociaż w tym roku zabrakło tradycyjnego konkursu dla dziennikarzy, specjalnie z myślą o wszystkich miłośnikach literatury pojawiła się nowa kategoria – „Nagrody Czytelników”. Pozycją, która cieszyła się największym uznaniem wśród publiczności, okazało się kompendium wiedzy na temat nowosolskiej kultury, czyli „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010, Nowa Sól 2021”. Jej autorem jest nowosolanin, Edward Jabłoński, w którego imieniu podczas gali wystąpił dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli dr Tomasz Andrzejewski. Co znajdziemy w publikacji?

Do napisania wspomnień o domach kultury w Nowej Soli, prowadzących działalność od 1946 r., zgodziłem się po wielu rozmowach z dyrektorem Muzeum Miejskiego dr Tomaszem Andrzejewskim – informuje autor we wstępie ksiązki.

Namawiały mnie także do tego osoby, które czynnie uczestniczyły w życiu kulturalnym, będąc członkami sekcji zainteresowań i zespołów w zakładowych placówkach i miejskich instytucjach. W niniejszej publikacji uwagę poświęciłem także klubom fabrycznym i świetlicom prowadzonym przez mniejsze zakłady pracy, spółdzielnie i związki zawodowe, np. Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ponieważ kulturę tworzyli ludzie, wśród których były i są osoby osiągające sukcesy w kraju i poza jego granicami, zaprezentowałem ich sylwetki i osiągnięcia.

Źródło: Tygodnik Krąg

Źródło: lubuskie.pl


Tagi
Czytaj więcej