Aktualność

Lubuskie wysoko w rankingu zamożności

Pismo Samorządowe ”Wspólnota” opublikowało kolejny ranking zamożności samorządów liczonej per capita, w którym województwo lubuskie zajęło 6 miejsce. Od lat nasz region plasuje się w czołówce.

Ranking zamożności województw

Opublikowany dokument, w którym opisywane są poszczególne województwa, jest nie tylko sposobem do omówienia wyników, ale również służy do ogólnej obserwacji na temat trendów zmian, jakie zachodzą w poszczególnych regionach. Wyniki wskazują tempo rozwoju oraz świadczą o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych, podejmowanych przez włodarzy samorządów.

Miejsce Lubuskiego komentuje marszałek województwa, Elżbieta Anna Polak, podkreślając siłę nowoczesnych technologii w naszym regionie. Ponadto liczą się również dobre rządy, aby województwo było dostępne transportowo, teleinformatycznie, zrównoważoe społecznie i terytorialnie.

„Dzięki temu, że mamy strategię, jasną wizję rozwoju i słuchamy mieszkańców, możemy skutecznie wzmacniać nasze małe ojczyzny i zapewniać warunki do rozwoju, bo taka jest rola samorządu – mówi marszałek.

Lubuskie wysoko

Województwo lubuskie zajęło 6 pozycję w rankingu. Zamożność naszego województwa per capita w 2017 wyniosła 231,34 zł. Z wojewódzkich miast Zielona Góra uplasowała się na 10 miejscu z wynikiem 4561,40 zł, natomiast Gorzów Wielkopolski na 18 miejscu z 3889,65 zł. W pierwszej trójce znalazły się województwa: Mazowieckie (396), Dolnośląskie (252,19) i Zachodniopomorskie (250,44).

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. – Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczą autorzy rankingu.

Cały ranking „Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2017” dostępny na stronie czasopismo „Wspólnota”

Źródło: lubuskie.pl


Przeczytaj również: Praca w domu coraz popularniejsza?Tagi
Czytaj więcej