Aktualność Miasto

Ma powstać 1000 km ścieżki rowerowej wzdłuż Odry

20 kwietnia podpisano porozumienie, w ramach którego powstanie ścieżka rowerowa Blue Velo łącząca Sudety z Bałtykiem. Odrzańska Trasa Rowerowa przebiegać będzie przez obszar 5 województw.

Podczas Rowerowego Forum Metropolitalnego, które odbyło się we Wrocławiu 20 kwietnia 2018, podpisano list intencyjny, dotyczący współpracy między regionami przy realizacji projektu „Blue Velo – Odrzańska Trasa Rowerowa”. Pod dokumentem podpisy złożyli marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz marszałkowie Śląska, Opolszczyzny, Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego.

Trasą przejedziemy od Czech do Morza Bałtyckiego. To blisko 1000 km drogi, która ma spełniać wszystkie parametry określone w Europejskim Standardzie Certyfikacji Euro Velo. Ścieżka będzie promowana w kraju oraz na arenie międzynarodowej, dzięki czemu ma szansę stać się ważnym produktem turystyki rowerowej o randze strategicznej dla Polski.

Blue Velo to szansa dla Nowej Soli i ościennych gmin

W województwie zachodniopomorskim już prowadzi się intensywne prace budowlane na ok. 88 km tej trasy. Projekt będzie również istotny dla gmin i miast województwa lubuskiego, przez które przebiegać będzie trasa. Inwestycja nie ominie Nowej Soli, która już teraz realizuje inny projekt wzdłuż starej linii kolejowej 371. Możliwe, że obie trasy będą się krzyżować.


Przeczytaj również: Likwidują linię kolejową. Będzie ścieżka rowerowa


Podpisane porozumienie jest jednym z działań związanych z Rokiem Odry. Obecnie samorządy województw tworzą grupy robocze, w ramach których konsultowane będą plany i projekty, a także na bieżąco informować będą o działaniach związanych z realizacją i promocją ścieżki Blue Velo. Dzięki temu projektowi ma szansę powstać europejska Velostrada.

ścieżka rowerowa Blue Velo


Przeczytaj również: Rejsy po Odrze. Ruszył sezon turystyczny.
Przeczytaj również: Lotnisko w Babimoście z marcowym rekordem.


 


Tagi
Czytaj więcej