
Aktualność
Na czym zależy młodym Polakom na rynku pracy?
W czerwcu 2020 roku PwC Polska publikowało raport Młodzi Polacy na rynku pracy w „nowej normalności”. Jakie oczekiwania wobec pracodawców ma pokolenie Z?
Młodzi Polacy na rynku pracy w „nowej normalności”
Raport o oczekiwaniach millenialsów względem pracodawców przygotowały firmy PwC, Well.HR i Absolvent Consulting. Wyniki badać wskazują jasno – młodzi Polacy w swoich pierwszych doświadczeniach zawodowych biorą pod uwagę przede wszystkim stabilność zatrudnienia. Pokolenie Z, które stawia właśnie swoje pierwsze kroki na rynku pracy, postrzegane jest jako ludzie roszczeniowi, z wygórowanymi ambicjami i nierealnymi oczekiwaniami. Czy badania rzeczywiście to potwierdzają? I czy nastawienie młodych pracowników zmieniło się pod wpływem pandemii?
Przeczytaj również: Jakie benefity liczą się dla pracowników w 2020 roku?
Stałe zatrudnienie – nie dla umów śmieciowych
Jak możemy przeczytać w wynikach badania Młodzi Polacy na rynku pracy, aż 84% ankietowanych powyżej 25 roku życia szuka miejsca, w którym otrzyma umowę o pracę. Młodsi pracownicy są nieco bardziej elastyczni, jeśli chodzi o umowę – dla 20% w wieku 21-24 rodzaj umowy nie ma znaczenia. Mniej niż 5% osób z pokolenia Z jest w stanie pracować na B2B.
W badaniu pytano młodych Polaków także o ich oczekiwania finansowe względem pracy. Mediana kształtuje się na poziomie około 4 000 złotych netto. Najniższe aspiracje finansowe mają studenci kierunków humanistycznych, społecznych i artystycznych (3600-3800 zł). Po drugiej stronie stoją studenci kierunków medycznych oraz biologiczno-przyrodniczych (4500-4600 zł).
Przeczytaj również: Jak często Polacy zmieniają pracę?
Na co pokolenie Z zwraca uwagę szukając pracy?
Ważną informacją dla pracodawcy powinien być fakt, że przed decyzją o aplikowaniu, młodzi ludzie dokładnie sprawdzają firmę i opinie o niej. Aż 97,3% uczestników badania potwierdza, że orientuje się w profilu działania firmy i poziomie wynagrodzenia, a 86% sprawdza także opinie w internecie. Coraz istotniejsza przy wyborze pracy jest także misja i wartości firmy, które mają wpływ na podjęcie decyzji o wysłaniu swojego CV.
Co ciekawe, z badania jasno wynika, że młode pokolenie poszukuje w szefie autorytetu – 67% ankietowanych zaznacza, że woli szefa, który będzie inspiracją i wzorem, niż przełożonego, który będzie dobrym kolegą. Dobry pracodawca według millenialsów, to taki, którego działania są transparentne. Aż 72% pracowników uważa, że pracodawca powinien przywiązywać wagę do wdrożenia pracownika oraz stawiać na jego rozwój.
Jakie benefity liczą się dla młodych Polaków?
Czym pracodawca może zachęcić młodych pracowników do aplikacji do firmy? Analizowana grupa za ważne uznaje przede wszystkim pozapłacowe benefity, a w tym: dostęp do szkoleń (50%), ubezpieczenie zdrowotne (41%), prywatna opieka medyczna (30%), możliwość pracy zdalnej (31%) oraz elastyczne godziny pracy (37%).
Co jest najważniejsze w pracy dla wchodzących na rynek?
Wbrew pozorom, wysokie zarobki znajdują się dopiero na czwartym miejscu wśród najbardziej pożądanych obszarów w pracy (42,5%). Na pierwszym miejscu znajduje się przyjazna atmosfera (50%), później mamy zdobycie doświadczenia zawodowego (49,4%) i poczucie sensu wykonywanej pracy (43,2%). Na dalszych miejscach możemy też wyróżnić pracę zgodną z zainteresowaniami, stabilne zatrudnienie i możliwość zachowania work-life balance. Najtrudniej w pracy byłoby zaakceptować brak możliwości rozwoju (53,1%), nieadekwatne zarobki (51,7%), konflikt w zespole (49,4%), wysoki poziom stresu (47,8%) czy menadżera, od którego nie można się uczyć (29,2%).