
Aktualność Porady
Co można wynieść z targów pracy oprócz firmowych gadżetów?
Targi pracy to idealna okazja, aby zapoznać się z aktualnymi ofertami firm. Dziesiątki odwiedzonych stoisk nie może jednak skończyć się na pełnych firmowych gadżetów kieszeniach. Jak realnie przekuć targi na własną korzyść?
Za nami dwa bardzo duże wydarzenia związane z lokalnym rynkiem pracy. Targi pracy jakie odbyły się w Zielonej Górze i Nowej Soli pozwoliły zapoznać się z aktualnymi ofertami. Jeśli szukasz pracy w Nowej Soli lub interesują Cię oferty pracy w Zielonej Górze, była to doskonała okazja do pozostawienia CV lub wzięcia broszur od firm. Czy w dobrym stopniu wykorzystałeś nadarzającą okazję do zaprezentowania siebie przyszłemu pracodawcy?
Targi pracy przyciągają setki osób i firm, które chcą się pokazać z jak najlepszej strony. Dla młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy są idealną okazją do poznania branż, oczekiwań i życia zawodowego. Mimo, iż specjaliści przekonani są o trwaniu w naszym kraju „rynku pracownika” nie można zapomnieć o jednej ważnej rzeczy – doświadczeniu zawodowym. Jak młody człowiek może je zdobyć?
Doświadczenie bardzo ważną częścią w naszym CV
Wg badań serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl, blisko 83% badanych odbywa lub odbyło praktyki i staże zawodowe. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w życiu zawodowym, zdają sobie sprawę, że wykształcenie to nie wszystko, obecnie liczy się właśnie doświadczenie. Warto podkreślić, że najlepszym źródłem informacji o tym, gdzie szukać pierwszych praktyk i staży są właśnie targi pracy. To tu można bez większego stresu porozmawiać z pracodawcami o możliwościach zdobycia u nich pierwszego doświadczenia.
Szkolenia dla początkujących, ciekawe oferty pracy dla fachowców
Oprócz tego, że można na targach, przy wielu stoiskach zostawić CV, dobrze jest zamienić kilka słów z przedstawicielami firm. Jeśli to zrobiłeś i wziąłeś dodatkowo materiały promocyjne możliwe, że nie przespałeś swojej szansy na targach. Przejrzyj jeszcze raz materiały i wypunktuj co Cię interesuje w kwestiach zawodowych. Wiele firm proponuje pierwsze praktyki dla młodych, dzięki którym zachęcą ich do zdobycia doświadczenia, a może nawet pozostania w zakładzie i związania swojej kariery zawodowej z przedsiębiorstwem. Specjaliści i fachowcy z danej branży również mogą skorzystać. Dowiedzą się m.in. jak firma się rozwija, co oferuje doświadczonym pracownikom, na jakie benefity mogą liczyć.
Pierwsza rozmowa za nami
Rozmowa rekrutacyjna może być dla niektórych nieco stresująca. Odwiedzając firmowe stoisko z marszu możemy porozmawiać z przedstawicielem firmy, zapytać się go szczegóły, komfort pracy, oczekiwania i warunki. Jeśli wyślesz aplikację do konkretnej firmy i zaproszą Cię na rozmowę, możesz nawiązać do spotkania na targach. To dla wielu pracodawców sygnał, że nie byłeś na targach tylko pozwiedzać.
Inspiruj się
Tego typu wydarzenia są szansą na wysłuchanie inspirujących wykładów czy prelekcji, które często towarzyszą targom. Nawet rozmowa z przedstawicielem firmy przy stoisku może naprowadzić na ciekawe spostrzeżenia i inspirować do działania. Ponadto uczestnicząc w targach masz obraz całego lokalnego rynku. Już po tym możesz ułożyć sobie plan swojej przyszłej kariery – co należy zrobić, aby trafić do danej firmy, jakie szkolenia przejść, czego się douczyć, ale również jak pracować nad swoją osobowością, aby dać coś więcej firmie niż tylko doświadczenie.
Przeczytaj również: