Porady

Na co uważać szukając pracy w Internecie?

W dzisiejszych czasach nowej pracy szuka się głównie za pomocą Internetu. Przeszukujemy różne strony z ogłoszeniami i często załączamy swoje dokumenty. Czy to wszystko bezpieczne?

Sprawdzone źródła z ofertami

To najważniejszy punkt poszukiwań nowej pracy – korzystanie ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł. Wybierajmy strony, które wymagają wcześniejszej weryfikacji konta autora. Będziemy mieć pewność, że oferta jest autoryzowana, a nie anonimowa. Sprawdź najpopularniejsze strony z ofertami pracy i zacznij z nich korzystać.

Po czym poznać wiarygodne źródło? Na takiej stronie znajdziemy przede wszystkim dużą liczbę ogłoszeń oraz stale aktualizowane treści. To pierwsze wskazówki, że korzystamy ze źródła, które nie niesie ze sobą ryzyka bycia oszukanym. Najbezpieczniej jest aplikować o pracę bezpośrednio na stronie pracodawcy lub na stronie zajmującej się pośrednictwem pracy. Możesz śmiało korzystać także ze strony Nowa Praca – jesteśmy inicjatywą pięciu nowosolskich pracodawców, którzy umieszczają tu swoje ogłoszenia.


Sprawdź aktualne oferty pracy z Nowej Soli >> 


Bądź czujny!

Nie jesteś pewy, czy strona, na którą trafiłeś jest wiarygodna? Zachowaj czujność. Łatwo możesz samodzielnie zweryfikować pracodawcę. Jeśli w ofercie pracy brakuje ważnych informacji dotyczących stanoiwska, a dane kontaktowe są mocno okrojone, możesz mieć wątpliwości, czy ktoś ma dobre intencje.

Podobnie sytuacja może wyglądać w mediach społecznościowych – często na grupach dodawane są ogłoszenia z kont, które wyglądają na założone wczoraj. Może to być próbwa wyłudzenia danych osobowych.

Jak samodzielnie zweryfikować ogłoszenie?

W pierwszej kolejności sprawdź stronępracodawcy – czy w jego zakładce „kariera” lub „praca” też znajduje się informacja o prowadzonej rekrutacji. Zobacz, czy dane kontaktowe się zgadzają. Śmiało możesz też spróbować zadzwonić do firmy i poprosić o najważniejsze informacje dotyczące oferty pracy.

Za aplikację nie płacisz!

Zdarza się, że osoby podszywające się pod pracodawców wyłudzają od kandydatów pieniądze. Zwykle przedstawiana jest oferta marzeń, a w zamian za możliwośc udziału w procesie rekrutacji, kandydat będzie musiał uiścić opłatę. Warto pamiętać, że ŻADEN pracodawca nie wystąpi z taką propozycją. Jeśłi spotkasz się z taką sytuacją, zweryfikuj ją w centrali danej firmy, a następnie zgłoś na policję.


Przeczytaj również: Jak odnaleźć się w nowej pracy?


Uważaj na pracę za granicą

Planujesz znaleźć pracę za granicą? Uważaj na podejrzane oferty. Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że agencja pracy za znalezienie pracy nie powinan pobierać żadnych pieniędzy. Dodatkowo poinformuje o wszystkich kosztach związanych z podjęciem pracy – dojazdem, zakwaterowaniem, podatkami. Jeśli pośrednik pracy milczy i nie odpowiada na Twoje ważne pytania, albo nie chce podpisać umowy przed wyjazdem – lepiej poszukaj innej oferty.

Chroń swoje dane osobowe

Całkiem spora grupa internautów nie jest nadal świadoma, jak łatwo można utracić swoje dane osobowe w sieci. Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę wchodząc na stronę z ofertami pracy jest to, czy dany portal posiada certyfikat bezpieczeństwa. Jak to sprawdzić? Przy adresie strony internetowej powinna widnieć ikonka zamkniętej kłódki.

Bądź rozważny udostępniając swoje dane i dokumenty. Nie podawaj swojego numeru dowodu i numeru PESEL – oszuści wyłudzający takie dane osobowe mogą próbować zawrzeć dzięki nim niekorzystne umowy, np. umowę pożyczki. W rekrtuacji najczęściej potrzebne będą dane w postaci doświadczenia zawodowego, numeru telefonu i adresu e-mail. Dopiero po otrzymaniu pracy, przy podpisywaniu umowy z pracodawcą, przychodzi moment na podanie innych danych osobowych.

 

 


Tagi
Czytaj więcej