Porady

Na co zwracać uwagę w ogłoszeniach o pracę?

Przygotowanie dobrego CV to dopiero pierwszy krok. Zanim zdecydujesz się wziąć udział w rekrutacji koniecznie sprawdź, czy oferta jest godna zaufania. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę w ogłoszeniach o pracę, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Wiarygodne ogłoszenie o pracę

Wiarygodne ogłoszenie zawiera nazwę przedsiębiorstwa, dane kontaktowe i podstawowe informacje o stanowisku. Nie ma tu miejsca na mylące i fałszywie obiecujące treści. Dostajesz też do dyspozycji kilka dróg kontaktu – za pośrednictwem witryny, na której opublikowano komunikat, drogą telefoniczną lub e-mailową. Równocześnie już na tym etapie możesz sprawdzić adres placówki i wszystkie opcje dojazdu. Często słabe połączenie komunikacyjne potrafi wykluczyć nawet najlepszą ofertę, dlatego dokładnie sprawdź, czy poruszanie się pomiędzy budynkiem służbowym a domem nie będzie mocno utrudnione. Zdecydowałeś się na kontakt z rekruterem? Najlepiej zrób to za pośrednictwem godnego zaufania miejsca publikacji ogłoszenia. Pamiętaj, aby nie podawać wrażliwych danych osobowych, takich jak PESEL lub numer dowodu.

W przypadku gdy pracodawca od dawna szuka osoby na dane stanowisko lub ogłoszenie pojawia się wielokrotnie na przestrzeni kilku miesięcy, musisz być wyjątkowo czujny. Często oznacza to, że firma boryka się ze sporą rotacją lub z jakiegoś powodu ma problemy z pozyskaniem pracownika.


Sprawdź aktualne oferty pracy z Nowej Soli >>


Na co zwracać uwagę w ogłoszeniach o pracę?

Na co zwracać uwagę w ogłoszeniach o pracę i jak zweryfikować potencjalne miejsce zatrudnienia? Przede wszystkim upewnij się, że wiesz dokładnie, do jakiej firmy aplikujesz. Często w treści oferty podaje się odnośnik do oficjalnej strony internetowej. Znajdziesz na niej wiele przydatnych informacji. Niektóre z nich mogą pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej; lepiej od razu zapoznać się na przykład z ich misją, profilem branżowym oraz krótką historią. Koniecznie wejdź też na specjalną zakładkę „praca” lub „kariera”. Dzięki temu dowiesz się o szczegółach rekrutacji z najbardziej wiarygodnego źródła.

Chcesz poznać oceny i opinie byłych lub obecnych pracowników? Przejrzyj firmowy profil na Google oraz ich aktywność na portalach społecznościowych. Możesz też spojrzeć na dyskusje prowadzone na forach internetowych oraz pozostałe wyniki wyszukiwania.


Przeczytaj również: Dlaczego rekruter nie oddzwania?


Sprawdzone źródła z ofertami

Mają wiele ogłoszeń, treści są na bieżąco aktualizowane, a od autora wymaga się wcześniejszej weryfikacji konta. Na sprawdzonych, popularnych portalach żadna oferta nie jest anonimowa. Oczywiście, zawsze najbezpieczniej jest korzystać bezpośrednio ze strony pracodawcy lub z witryny, która zajmuje się pośrednictwem pracy. Możesz bez obaw aplikować także na stronie Nowa Praca – jesteśmy inicjatywą pięciu nowosolskich pracodawców, którzy zamieszczają tu swoje oferty.

Na co zwracać uwagę w ogłoszeniach o pracę, zanim ostatecznie wyślemy swoje dokumenty aplikacyjne? Przede wszystkim sprawdź, czego dokładnie wymaga się od kandydata. Wszystkie opisy obowiązków i oczekiwania pracodawcy powinny być precyzyjne sformułowane, merytoryczne i spójne. Znalazłeś atrakcyjną ofertę? Upewnij się, że wszystkie informacje pasują do Twojego profilu zawodowego.


Sprawdź także: Błędy w CV, których łatwo uniknąćTagi
Czytaj więcej