
Porady
Nad jakimi kompetencjami warto pracować?
W kontekście rozwoju osobistego dużo mówi się o kompetencjach przyszłości, które będą szczególnie pożądane przez pracodawców. Jakie umiejętności pozwolą odnaleźć się w zmieniającej się rzeczywistości na rynku pracy? Zobacz, czy je posiadasz.
Umiejętności miękkie – przyszłość pracowników
Chociaż obserwujemy szybki rozwój automatyzacji procesów produkcyjnych, nie musimy bać się zmniejszenia zatrudnienia. Raport Światowego Forum Ekonomicznego zakłada, że dzięki dynamice zmian w gospodarce, do 2022 roku powstanie na świecie do 133 milionów nowych stanowisk. Ciężko określić kierunek postępu każdej z branż, jedno jest jednak pewne – w każdej z nich będą liczyć się określone kompetencje miękkie. Widoczna jest tendencja do zwracania uwagi nie tyle na umiejętności twarde i merytoryczną wiedzę, a raczej na określone cechy charakteru, które pomogą w wypełnianiu obowiązków zawodowych i budowaniu pozytywnej atmosfery w środowisku pracy.
Czym są umiejętności miękkie?
Umiejętnościami miękkimi nazywamy zazwyczaj kompetencje, które mocno wiążą się z naszymi cechami interpersonalnymi oraz zdolnościami socjalnymi. Ciężko je zmierzyć i zweryfikować – najczęściej jedynym sposobem na ich sprawdzenie jest przetestowanie osoby w konkretnej sytuacji. Umiejętności miękkie ujawniają się w zachowaniu pracownika i jego sposobie na radzenie sobie z danym zadaniem czy pracą w grupie.
Zobacz, jak umieścić je w swoim CV →
Jakie umiejętności miękkie będą się liczyć dla pracodawców?
Wśród kompetencji miękkich wyróżnia się pewne uniwersalne zdolności, które sprawdzą się niemal w każdym miejscu pracy. Już teraz, na podstawie obserwacji rynku pracy, jesteśmy w stanie określić, które z nich będą najczęściej poszukiwane przez pracodawców ze wszystkich branż.
-
Skuteczna komunikacja i poprawne relacje
Skuteczna komunikacja jest kluczowa nie tylko w pracy każdego zespołu, ale także w niemal każdej codziennej relacji. Nic więc dziwnego, że umiejętność rozmowy i odnalezienia się w grupie jest tak wysoko ceniona przez pracodawców. Pandemia pokazała nam, że coraz częściej wymagana jest także swoboda w nawiązywaniu relacji z pracownikami całkiem różnymi od nas – z innego pokolenia, kultury czy środowiska zawodowego. Ważna będzie zatem umiejętność słuchania, rozmowy i wymiany informacji. Pracodawcy zwracają uwagę na otwartość danego pracownika i łatwość budowania relacji.
-
Elastyczność i zdolność do adaptacji
Nie powstrzymamy zmian i dynamicznego rozwoju. Wręcz przeciwnie – czas przygotować się na jeszcze większe tempo postępu! Wymusza to na pracownikach konieczność szybkiego reagowania na pojawiające się problemy i wyzwania. Warto wykazać się w tym przypadku elastycznością, otwartym umysłem i zdolnością do niemal ekspresowej adaptacji. Pracodawca doceni fakt, że nie opieramy się na wyuczonych schematach, a z łatwością szukamy nowych rozwiązań.
Przeczytaj również: Testy kompetencyjne w rekrutacji
-
Chęć rozwoju i zdobywania nowej wiedzy
Wiedza jest największą wartością! Pracodawcy dobrze o tym wiedzą, dlatego szukają pracowników, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie. Liczą się nie tylko kompetencje, które pracownicy już posiadają, ale przede wszystkim ich gotowość do szkolenia się w nowych dziedzinach. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz chęci ważna jest także ciekawość świata, zaangażowanie i śledzenie tego, co dzieje się w danej branży. Takie osoby to wartościowy kapitał dla każdej firmy.
-
Samodzielność i umiejętność współpracy
Uniwersalność – to cecha, która będzie w przyszłości najbardziej pożądana u pracownika. Poszukiwane będą osoby, które świetnie czują się w pracy samodzielnej, jak i zespołowej. Ważne, żeby pamiętać, że praca samodzielna to nie to samo, co praca w samotności! W pracy samemu liczy się zaangażowanie, zdolność organizacji czasu i inicjatywa, czyli realizacja obowiązków bez pomocy innych i szczegółowych instrukcji.
Praca w zespole to przede wszystkim otwarta postawa nastawiona na realizację wspólnych celów, sprawna komunikacja i proponowanie różnych rozwiązań. Bez połączenia tych dwóch umiejętności, atrakcyjność pracownika na rynku pracy maleje.