Aktualność Porady

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jakie pytania najczęściej padają na rozmowach o pracę? Oto lista pytań, które praktycznie zawsze padają na tego typu spotkaniach. Warto je znać.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, często zastanawiamy się, o co rekruterzy mogą nas zapytać. Są jednak takie pytania, które zadawane są praktycznie na każdym spotkaniu. Inne natomiast odnoszą się do konkretnej oferty i specjalności, na którą aplikowaliśmy. Jakich ogólnych pytań możemy się spodziewać i jak na nie odpowiadać?

Co wiesz o naszej firmie?

Praktycznie zawsze możemy spodziewać się od rekrutera pytania na temat firmy, do której aplikujemy. Zdarza się jednak, że kandydaci nie przejrzeli nawet jej strony internetowej. Dobrze jest poświęcić chwilę na zapoznanie się z podstawowymi informacjami odnośnie firmy i wybranego stanowiska. Wiedza o tym czym zajmuje się firma i jak moja osoba może pomóc jej w dalszym rozwoju z pewnością zaprocentuje dodatkowymi punktami.

Proszę opowiedzieć coś o sobie.

Nie ma spotkania o pracę, na którym nie pojawi się to pytanie. Często myślimy, że jest niepotrzebne, gdyż w CV napisane jest przecież wszystko. Odpowiadając jednak na to pytanie możemy opowiedzieć nieco więcej o sobie i swoich dokonaniach. Możemy przedstawić swoje wartości, chęci, a nawet to, co może zyskać firma zatrudniając nas. Nie zapominajmy pochwalić się swoimi pasjami i tym co nas interesuje. Jeździsz na rowerze? Może firma ma swój własny Team sportowy, który zyska dobrego zawodnika.

Jakie są Twoje słabe i silne strony?

To pytanie często wywołuje zakłopotanie u kandydatów. Jak opowiadać coś złego lub coś dobrego na swój temat? Często nie lubimy mówić o sobie w tych kategoriach. Jednak to pytanie ma pokazać, że jesteśmy świadomi swoich zalet i wad. Punktując swoje silne strony, możemy je odnieść do przyszłej pracy i jak je wykorzystamy w codziennych obowiązkach. Dobrze jest również przytoczyć jakiś przykład z poprzedniej pracy, gdzie wykorzystaliśmy swoje zalety. Wady? Każdy je przecież posiada, pokażmy, że nad nimi pracujemy i chcemy ciągle się rozwijać.

Co chcesz robić za następne 5 lat?

Pytanie, które dotyczy naszych celów zawodowych. Ma pokazać, że jesteśmy świadomi swoich wartości, nie podejmujemy pochopnych decyzji i nie zmieniamy pracy jak rękawiczki. Możemy powiedzieć o tym jaki mamy plan na siebie i jaką mamy determinację, aby to osiągnąć. Zmotywowany pracownik jest zawsze mile widziany w każdej firmie.

Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować? Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Dla pieniędzy, to przecież takie oczywiste! Rekruterzy zadają to pytanie nie dlatego, żeby otrzymać oczywistą odpowiedź, ale dlatego, aby zobaczyć w kandydacie motywację do zmian na lepsze. Możemy powiedzieć o swoich celach, chęci doskonalenia i pracy w rozwojowej firmie o ugruntowanej pozycji na rynku. W takim miejscu praca może przecież sprawiać nam przyjemność. Najważniejsze przy tym pytaniu jest to, aby nie narzekać na swoich byłych pracodawców i opowiadać o kulisach odejścia. Skupiajmy się na pozytywnych aspektach, a także na możliwościach rozwoju w przyszłej pracy.

Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?


Tagi
Czytaj więcej