Porady

Najczęstsze wymówki, by uniknąć zmiany pracy

Przestałeś się rozwijać, otrzymujesz zbyt niską pensję lub cierpisz przez nadmiar stresu i nieprzyjemną atmosferę? To znak, że powinieneś zmienić pracę. Sprawdź 5 pretekstów, przez które zawodowo stoisz w miejscu i rozpraw się z nimi raz na zawsze.

Strach przed zmianą pracy. Popularne wymówki

Masz wrażenie, że już dawno nadszedł czas na zmianę pracy, ale nie potrafisz się na to zdobyć? Jeśli na myśl o nadchodzącym poniedziałku masz dreszcze, a mimo to nadal nie złożyłeś rezygnacji, ten poradnik jest właśnie Dla Ciebie. Oto kilka wymówek, które skutecznie powstrzymują Cię przed działaniem.

  • Nie poradzę sobie z innymi obowiązkami

Wszystko na początku potrafi brzmieć naprawdę przerażająco. Boisz się, że Twoje kwalifikacje są za niskie? Przeglądałeś oferty pracy, ale lista wymaganych umiejętności skutecznie Cię odstraszyła? Nie załamuj się! Idealny kandydat nie istnieje, a być może to właśnie Ty posiadasz cechy, na których najbardziej zależy rekruterowi. Jeśli jednak problem nie dotyczy wyłącznie braku pewności siebie, spróbuj zdobyć nowe kwalifikacje. Na rynku istnieje bardzo dużo ciekawych kursów i szkoleń. To najlepszy moment, aby zrobić niektóre z nich!

  • Cenię atmosferę w obecnej pracy

Doskonale pamiętasz, że kiedyś to stanowisko przynosiło Ci sporo satysfakcji? Świetnie dogadujesz się z członkami zespołu? Sentyment jest naprawdę kiepskim doradcą, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy go jako wymówkę, by uniknąć zmiany pracy. I chociaż nie ma nic złego w przywiązaniu do marki lub firmy, zbyt silne uczucia tego rodzaju potrafią nam bardzo zaszkodzić. Nie chcesz przespać momentu, w którym przychodzi czas na mały przewrót? Zastanów się, jakie w rzeczywistości czerpiesz korzyści ze swojej posady, a co Ci się nie podoba. Tylko wtedy możesz ustalić priorytety i przygotować najlepszy plan działania.


Przeczytaj również: 79% zadowolonych ze swojej pracy


  • Wiem, czego się spodziewać

Znasz biuro jak własną kieszeń i z zamkniętymi oczami rozprawisz się ze stertą zaległej dokumentacji. Tymczasem nowa praca to zawsze wielka niewiadoma. Zupełnie inny zakres obowiązków i nieznajome otoczenie potrafią odstraszyć, zwłaszcza jeśli teraz masz w firmie opinię starego wyjadacza. Wdrażałeś się naprawdę długo i dawno ustaliłeś swój rytm dnia? Pamiętaj, że to jeszcze nie jest powód, aby zamknąć się na inne możliwości rozwoju.

  • To nie jest dobry moment

Dopiero się przeprowadziłeś, masz stabilną pozycję w firmie, która pomaga Ci przejść przez życiowe turbulencje i niespodziewane okoliczności, a może czekasz, aż minie wakacyjny sezon? Niestety, odpowiednia chwila nigdy nie nadejdzie. Zmiana pracy bardzo często oznacza skok w nieznane, a odwlekanie może nam go tylko niepotrzebnie utrudnić.


Sprawdź także: Przeciążenie pracą – jak sobie radzić?


  • Może być tylko gorzej

Nie podoba Ci się rodzaj umowy lub niska pensja, masz wrażenie, że nikt Cię nie docenia, a przez napięte relacje ze współpracownikami nie jesteś w stanie wykrzesać z siebie nawet odrobiny entuzjazmu. A jednak jesteś przekonany, że na rynku nie ma ani jednej lepszej oferty. Brzmi znajomo? To bardzo popularna wymówka, by uniknąć zmiany pracy. Nieustannie powtarzasz sobie, że musisz zagryźć zęby i wytrzymać, nawet jeśli coś Ci się nie podoba? Zastanów się, czy u podstaw Twoich problemów nie leży strach przed nieznanym lub brak wiary w siebie.

Chcesz pracować w nowoczesnym przedsiębiorstwie o stabilnej pozycji na rynku, oferującym możliwości rozwoju i awansu? Sprawdź najnowsze >> oferty pracy w Nowej Soli!


Tagi
Czytaj więcej