
Porady
Najlepsze sposoby na przepracowanie
Niekończący się stres oraz zbyt duża ilość obowiązków miewają naprawdę poważne konsekwencje. Chcesz zadbać o swoje zdrowie, a jednocześnie utrzymać wysoką jakość pracy? Poznaj kilka skutecznych sposobów na przepracowanie.
Na czym polega przepracowanie?
Chociaż poświęcanie się karierze jest bardzo ważne, szczególnie jeśli chcemy spełnić swoje cele i osiągnąć sukces w branży, zbyt długie godziny pracy, utrzymujące się napięcie oraz brak czasu wolnego potrafią wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nie potrafisz utrzymać równowagi między pracą a życiem prywatnym, ostatnio brakuje Ci motywacji do działania i częściej popadasz w konflikty z pozostałymi pracownikami? Kiedy szalony harmonogram powoli zaczyna dawać się we znaki, a lista zadań pozornie nie ma końca, warto spojrzeć na swoją sytuację z dystansu. Prawdopodobnie istnieje bardzo dobry powód, dlaczego od niedawna czujesz się zniechęcony, pozbawiony energii i przytłoczony obowiązkami. Zanim więc spróbujesz wykorzystać te najbardziej skuteczne sposoby na przepracowanie, spróbuj dotrzeć do sedna problemu. Członek zespołu właśnie wziął kilka dni urlopu, terminy zbliżają się wielkimi krokami, a może zwyczajnie czujesz presję, aby dorównać pozostałym pracownikom lub spełnić oczekiwania nowego pracodawcy? Pamiętaj, że gorący okres w pracy, nawet jeśli ma naprawdę dobre usprawiedliwienie, nie może trwać wiecznie, a kluczem do utrzymania wydajności oraz dobrego samopoczucia jest odpowiednia organizacja dnia.
Skąd wiadomo, że musisz na nowo ustalić swoje priorytety i stworzyć własny, bardziej spokojny rytm pracy? Pierwszym dzwonkiem alarmowym jest oczywiście powalająca liczba nadgodzin. Do pozostałych oznak przepracowania należą m.in. bezsenność, niepokój i depresja, które utrzymują się również w czasie wolnym, a także poczucie utraty kontroli nad życiem prywatnym, wyczerpanie, trudności z koncentracją lub napięciowe bóle głowy. W takiej sytuacji zwiększa się ryzyko wypalenia zawodowego, a także poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jak ich uniknąć?
Przeczytaj również: Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?
3 sposoby na przepracowanie
Najważniejsza jest dobra strategia. Właśnie dlatego wszystkie przygotowania warto zacząć od krótkiej analizy. W wolnej chwili zastanów się, kiedy zaczęły się Twoje problemy w pracy, co najprawdopodobniej je spowodowało i jak możesz się ich pozbyć. Czasami warto obserwować swoje zachowanie przez kilka dni. Dzięki temu dowiesz się, które zadania zajmują Ci zbyt wiele czasu oraz z jakimi przeszkodami będziesz musiał się uporać. Jakie jeszcze sposoby na przepracowanie są najczęściej polecane?
- Zarządzaj swoim czasem i zrób listę priorytetów. Wyraźna granica między pracą a życiem prywatnym to podstawa. Zauważyłeś, że coraz częściej przynosisz swoje obowiązki do domu lub zostajesz po godzinach, aby wyrobić się na czas? Czujesz się zniechęcony i zestresowany? Spróbuj nieco lepiej się zorganizować. Prawdopodobnie wystarczy każdego dnia jeszcze przed wyjściem do biura postawić sobie jasne cele, a następnie wykonywać je w odpowiedniej kolejności. Niektórzy wolą zacząć dzień od najłatwiejszych pozycji na liście, które nie wymagają tak dużo czasu, a mogą skutecznie zachęcić do działania. Czasami jednak nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli czeka na Ciebie wiele ważniejszych i bardziej pracochłonnych projektów.
- Zrezygnuj z multitaskingu i wypracuj własne, spokojne tempo. Pamiętaj, że ludzie mogą szybko i dokładnie wykonywać tylko jedno zadanie na raz. Podejmowanie się wielu prac jednocześnie jest naprawdę stresujące i na pewno nie poprawia Twojej sytuacji. Właśnie dlatego lepiej zachować spokój i trzymać się konkretnego planu działania, zamiast co chwilę rozpraszać się pomniejszymi wyzwaniami lub spotkaniami, na których Twoja obecność wcale nie jest obowiązkowa. Upewnij się również, że w pracy często chodzisz na przerwy. A jeśli czujesz zbyt wielkie napięcie, żeby w tej chwili działać efektywnie, zrób sobie krótkie wakacje – udaj się na rodzinny, weekendowy wyjazd, spędź przyjemne popołudnie poza domem lub wróć do hobby, które porzuciłeś dawno temu.
- Naucz się relaksować, a w krytycznej sytuacji nie bój się prosić o pomoc. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przeznaczenie wolnego popołudnia na sprawy, którymi spokojnie będziesz w stanie zająć się rano. Nawet jeśli powód wydaje się naprawdę ważny, nie zapomnij o odpoczynku oraz relaksie z najbliższymi. Najlepiej wyłączyć powiadomienia w służbowym telefonie od razu po wejściu do domu. Wbrew pozorom zazwyczaj wystarczy zmienić szkodliwe nawyki, spędzić trochę czasu z rodziną lub przyjaciółmi oraz nauczyć się relaksować, aby przeciążenie pracą zniknęło. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy wszelkie próby pokonania problemów zawodzą. Wtedy musisz sięgnąć po cięższą artylerię, taką jak uprzejma rozmowa z przełożonym. Zanim się do niego zwrócisz, możesz jednak poprosić o radę pracownika z większym stażem, który najpewniej przechodził kiedyś przez równie ciężki okres.
Nie jesteś pewien, na czym polega Twój błąd? Chcesz lepiej się zorganizować i wprowadzić do swojego życia równowagę? Więcej skutecznych sposobów na przepracowanie znajdziesz w artykułach: Złe nawyki w pracy – jak je pokonać? oraz 5 sposobów na zdrowsze podejście do pracy.