Aktualność Porady

Jak napisać pierwsze CV?

Szukanie pierwszej pracy jest problematyczne nie tylko ze względu na brak doświadczenia. Trudności sprawia także stworzenie CV, które nie może odstraszać pustkami. Podpowiadamy, jak napisać CV, kiedy nie ma jeszcze czym wypełnić rubryki z doświadczeniem.

Co powinno zawierać CV?

W profesjonalnym CV nie może zabraknąć podstawowych informacji, takich jak: imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania. Kolejna rubryka to wykształcenie – najlepiej ostatnie i najbardziej związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. Na przykład, osoby po studiach hotelarskich i szkole średniej o podobnym profilu powinny obie te szkoły uwzględnić w CV. Jeśli jednak kandydat ukończył szkołę średnią o profilu ogólnym, a tylko kierunkowe studia – nie ma potrzeby uwzględniania szkoły. Kolejne rubryki, jakie powinny znaleźć się w dokumencie, to doświadczenie, odbyte kursy i szkolenia, języki obce i opcjonalnie hobby i zainteresowania.

Problematyczne doświadczenie

Wiele osób będzie musiało zatrzymać się już na drugiej rubryce w CV. Brak doświadczenia nie musi jednak oznaczać, że pozostanie ona pusta. Jeśli w trakcie nauki w szkole czy na uczelni odbywałeś praktyki, właśnie w tym miejscu warto je zawrzeć wraz z krótkim opisem obowiązków. Być może brałeś udział w wolontariacie albo udzielałeś się podczas szkolnych wydarzeń? Każde doświadczenie, mimo że nie zawodowe, wskazuje na pewne cechy charakteru, jak umiejętność współpracy w grupie, decyzyjność, pracowitość czy ambicja. To dzięki nim możesz zwrócić na siebie uwagę pracodawcy.

Po pierwsze: Nie kłam

Pierwsze przykazanie na rynku pracy jest bardzo proste – nie koloryzuj i nie zmyślaj. Wszelkie kłamstwa mogą wyjść podczas rozmowy kwalifikacyjnej i negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek. Jeśli nie masz, co opisać, jako swoje doświadczenie, nie rób tego na siłę. Podejmij jednak wysiłek i napisz list motywacyjny, w którym przedstawisz się jako osoba zmotywowana i chętna do nauki. Pracodawca z pewnością doceni ten dodatkowy wysiłek. Pamiętaj, że w dużych firmach rekrutacją zajmują się specjaliści, którzy mają swoje sposoby, aby poznać kandydata jeszcze zanim zostanie on zaproszony na rozmowę. Szczery, zachowany w formalnym języku list motywacyjny zrobi większe wrażenie niż skopiowany tekst z sieci, który rekrutujący czytali już setki razy.

Zadbaj o oprawę graficzną

Estetyczne CV przyciąga uwagę. Zadbaj o równe odstępy, przyjemną i czytelną czcionkę, koniecznie zapisz dokument w formacie PDF, aby nie „rozsypał się” po otwarciu w innej wersji Word-a. Nie powiększaj czcionek i nie stosuj zbyt dużych odstępów, aby wypełnić stronę. Postaw na jakość. Dodaj do CV niewielkie zdjęcie, opisz swoje zainteresowania i znajomość języków. Jeśli mimo to, Twoje CV zajmuje połowę strony, nie przejmuj się. Każdy musi jakoś zacząć, a dla pracodawców nowy, świeży pracownik często bywa bardzo cenny – może od podstaw poznać dobre praktyki, stosowane w firmie. Często młode osoby są też bardziej pracowite i zaangażowane. Krótkie CV nie przekreśla więc Twoich szans na rozmowę o pracę.

Trzymamy kciuki!


Tagi
Czytaj więcej