Aktualność Miasto

Narodowe Czytanie 2020 w Nowej Soli

Już po raz kolejny Polacy wezmą udział w Narodowym Czytaniu. Do akcji dołączyła także Biblioteka Miejska w Nowej Soli, która zaprasza na swoje wydarzenie.

Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie to akcja organizowana od 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w celu zachęcenia Polaków do czytania lektur polskich twórców. Akcję rozpoczęło czytanie naszej epopei narodowej Pana Tadeusza. W kolejnych latach promowane były dzieła miedzy innymi Fredry, Sienkiewicza czy Prusa. Co roku Narodowe Czytanie organizowane jest w wielu miejscach w Polsce – w parkach, bibliotekach, różnych instytucjach państwowych gromadzą się ludzie by wspólnie czytać dzieła polskich poetów i prozaików.

Lekturą dziwiątej odsłony Narodowego Czytania jest Balladyna napisana przez Juliusza Słowackiego. Jak zaznacza w swoim liście prezydent Polski, Andrzej Duda, organizatorom tegorocznej akcji bardzo zależy na bezpieczeństwie uczestników. Wybierając się na Narodowe Czytanie, weżmy ze sobą środki ochrony osobistej – maseczkę, jednorazowe rękawiczi oraz płyn do dezynfekcji.


Przeczytaj również: Kręć kilometry z JOST i pomóż zdobyć Rowerową Stolicę Polski


Balladyna w Nowej Soli

Polacy wspólnie zaczytają się 5 września 2020 roku. Po raz kolejny już, akcję Narodowe Czytanie w Nowej Soli organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w swoim Ogrodzie Sztuk. Wspólne czytanie dzieła Słowackiego poprzedzone zostanie krótką prelekcją Darii Stachowicz, która opowie o genezie Balladyny, jej tle historycznym, treści i podtekstach wplecionych przez autora.

Balladyna jest wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Dramat powstał w 1834 roku, na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w nim realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wspólne czytanie rozpocznie się w Ogrodzie Sztuk 5 września o godzinie 12.00. Po fragmentach dzieła Słowackeigo przyjdzie czas na spektakl plenerowy „GO!”, który wykona nowosolski teatr Terminus A Quo.

Źródło plakatu: www.bibliotekanowasol.pl


Tagi
Czytaj więcej