Porady

Nie bój się pytać, czyli jak wyciągnąć więcej z rozmowy kwalifikacyjnej

Osoby rekrutujące i pracodawcy lubią kandydatów, którzy zadają pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego? Ponieważ świadczy to o większym zaangażowaniu, dociekliwości i szczerym zainteresowaniu pracą w firmie. Jakie pytania zadawać na spotkaniu o pracę? Mamy kilka propozycji.

Podczas rozmowy o pracę decyzję o zatrudnieniu podejmuje nie tylko pracodawca, ale także pracownik. Pamiętaj o tym następnym razem, kiedy zostaniesz zaproszony na spotkanie w sprawie pracy. Masz prawo zadawać pytania i dążyć do lepszego poznania firmy oraz panujących w niej warunków. Chociaż ich rodzaj zależeć będzie od stanowiska, na jakie aplikujesz, podajemy kilka uniwersalnych zagadnień, które możesz poruszyć.

Jak wygląda proces wdrażania pracownika na nowe stanowisko?

To pytanie, na które warto znać odpowiedź. Czy będzie dedykowana osoba, która będzie Cię wdrażała w zakres prac czy będziesz mieć do dyspozycji cały zespół? A może firma przeprowadza szkolenia wdrożeniowe. Przy okazji warto dopytać o możliwość rozwoju – szkolenia, udział w wydarzeniach branżowych, kursy kwalifikacyjne. Jeśli pracodawca oferuje swoim pracownikom dostęp do szkoleń, warto rozważyć pracę w miejscu, gdzie możesz podnosić swoje kwalifikacje. Nawet kosztem nieco niższego wynagrodzenia. Możliwość zdobywania nowych kwalifikacji często wiąże się także z możliwością awansu w strukturach firmy.

Jakie są możliwości rozwoju w firmie?

Chodzi oczywiście o wspomniane już szkolenia, ale także o ścieżkę zawodowego awansu. Często firmy umożliwiają nie tylko awans pionowy, czyli na coraz wyższe stanowiska, ale także poziomy – kiedy nowe kwalifikacje umożliwiają podjęcie innego, bardziej ciekawego zajęcia w firmie. Warto znać takie możliwości, by móc planować swój zawodowy rozwój w strukturach jednej firmy.

Jeśli możliwości awansu są ograniczone, warto zapytać czy z czasem będziesz mieć możliwość angażowania się w nowe projekty lub rozszerzania swoich obowiązków. To może dać również szansę na rozwój nowych umiejętności, a także stać się dobrym argumentem do przyszłych podwyżek wynagrodzenia.

W jaki sposób firma dba o atmosferę i integrację pracowników?

To ważne pytanie, które pozwoli Ci określić, czy pozytywna atmosfera pracy należy do priorytetów przyszłego pracodawcy. Jeśli dobre stosunki z zespołem i przełożonym są dla Ciebie ważne, odpowiedź na to pytanie z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji o rozpoczęciu pracy w firmie, do której aplikujesz.

Jak przebiega proces oceny pracy pracownika?

Czy firma sprawdza dzienne wyniki czy może mierzy skuteczność pracownika ilością nowych zleceń? Warto wiedzieć, z czego będziesz rozliczany i co Twój przyszły pracodawca uważa za sukces w pracy. Pozwoli Ci to skoncentrować się na swoich obowiązkach tak, by dowozić rezultaty, jakich Twój przełożony oczekuje.

Jakie obowiązki wiążą się ze stanowiskiem, które mam objąć?

Oczywiście to pytanie nie nadaje się na każdą rozmowę. Jeśli jesteś specjalistą, doskonale wiesz, co będzie należało do Twoich obowiązków. Jeżeli jednak aplikujesz na stanowisko o mało konkretnej nazwie, warto dokładnie dowiedzieć się, czego pracodawca będzie od Ciebie oczekiwał.

Rozwój jakich kompetencji pomoże mi w lepszym wykonywaniu swoich obowiązków?

Nie chodzi tylko o to, żeby pokazać się jako osoba ambitna. Dzięki temu pytaniu poznasz wartości jakie wyznaje firma. Może to być także dobry wstęp do rozmowy o możliwościach podnoszenia kwalifikacji w firmie oraz szanse na awans.

Ile będę zarabiać?

Na koniec najtrudniejsze, czyli rozmowa o pieniądzach. Z pewnością pytanie to usłyszysz od osoby rekrutującej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by również je zadać. Możesz spytać bardzo ogólnie: na jakie wynagrodzenie można liczyć na danym stanowisku. Możesz też dopytać o inne możliwości zarobkowe i te pozapłacowe:

  • Czy wynagrodzenie będzie wyższe po zakończeniu okresu próbnego?
  • Czy firma oferuje pozapłacowe korzyści, np. dopłaty do aktywności fizycznej, płatne szkolenia, inne benefity?
  • Czy poza wynagrodzeniem podstawowym firma przewiduje dodatkowe premie lub nagrody?

Tagi
Czytaj więcej