Porady

Nie wiesz, co robić w życiu? Nie załamuj się!

Właśnie idziesz na studia, ale zupełnie nie masz pomysłu, jaki kierunek wybrać? Utknąłeś w pracy, która przestała sprawiać Ci przyjemność? Nie poddawaj się! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ruszyć z miejsca, jeśli nadal nie wiesz, co robić w życiu.

Nie wiem, co robić w życiu, czyli porady dla niezdecydowanych

Bez przerwy czujesz się zmęczony, przestałeś planować swoją przyszłość i często łapiesz się na tym, że zazdrościsz pracy osobom ze swojego otoczenia? Kiedy codzienne obowiązki zaczynają Ci być coraz bardziej obojętne, a nawet wysokie wynagrodzenie i stabilna sytuacja życiowa nie rekompensują braku satysfakcji, powinieneś koniecznie spróbować zmienić branżę. Prawdziwy problem zaczyna się jednak, gdy zupełnie nie wiemy, co robić w życiu, a na samą myśl o niekończących się rozmowach kwalifikacyjnych i wysokich oczekiwaniach pracodawców dostajemy silnego bólu głowy. Zastanawiasz się, jak odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy? Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, gdy chcesz skutecznie się przekwalifikować i wybrać dalszą drogę zawodową.

  • Skok na głęboką wodę

Chociaż czasami się opłaca, warto zachować zdrowy rozsądek. Dlatego jeszcze zanim zaczniesz gorączkowo poszukiwać nowego kierunku studiów albo pisać wypowiedzenie, weź kilka głębszych oddechów i dokładnie się zastanów, czy możesz sobie na to pozwolić. Weź pod uwagę, że każda zmiana wymaga czasu. Stałe źródło utrzymania oznacza natomiast znacznie więcej swobody, możliwość ciągłego rozwoju oraz wyboru branży, która tym razem naprawdę będzie Ci odpowiadać.


Przeczytaj również: Wypowiedzenie umowy o pracę – co musisz wiedzieć?


  • Korzystaj z tego, co masz

Poszedłeś na losowe studia i masz poczucie, że tylko marnujesz czas? Nic bardziej mylnego! Ostatecznie pierwszym krokiem do sukcesu jest wykorzystywanie każdej okazji, aby nabyć nowe umiejętności oraz odkryć swoje zainteresowania. Jak to zrobić? Przede wszystkim pozostań aktywny. Zobacz, co mają do powiedzenia koledzy z innych wydziałów, zapisz się na uczelniane kursy językowe, aplikuj na staż lub praktyki. Naucz się współpracy w zespole, oddawaj projekty na czas, przychodź punktualnie. W ten sposób nawet nie zauważysz, kiedy zdobędziesz kompetencje przydatne na rynku pracy.

  • Podsumuj swoje doświadczenia i oczekiwania

Praca w osiedlowej piekarni na pół etatu, stanowisko w dużej firmie lub realizowanie zleceń przez Internet. Tutaj wszystko ma znaczenie. Nie wiesz, co robisz w życiu? Autorefleksja to podstawa. Zapisz na kartce, jakie rzeczy podobały Ci się w poprzednim zawodzie, a które okazały się wyjątkowo trudne do opanowania. Na tej podstawie zastanów się, jakie są Twoje mocne i słabe strony, nad czym jeszcze musisz popracować i czego oczekujesz od przyszłego pracodawcy. Być może chcesz, aby wymarzona praca miała elastyczny grafik, wiązała się z częstymi podróżami służbowymi lub opierała się na kontakcie z klientem? Zastanawiając się, jakie masz potrzeby pamiętaj jednak, aby nie trzymać się kurczowo jednego pomysłu. Czasami lepiej dać sobie kilka możliwych opcji do wyboru, szczególnie jeśli opierają się na podobnym zestawie umiejętności.


Przeczytaj również: Gdzie wpisać kursy i szkolenia w CV?


  • Szukaj, czytaj, przeglądaj, odkrywaj

Nie wiesz, co robić w życiu? Poszukaj inspiracji. Dowiedz się, jakie zawody są coraz bardziej popularne, sprawdź, czym zajmują się osoby z Twojego otoczenia, oglądaj filmy i śledź informacje udostępniane na mediach społecznościowych. Śledź działalność lokalnych przedsiębiorców i czytaj uważnie ogłoszenia o pracę – być może któreś z nich zmotywuje Cię do działania. Pamiętaj, że najważniejsze, aby wciąż próbować nowych rzeczy. Znalazłeś pomysł na siebie? Coś Cię zainteresowało, a może zauważyłeś, że brak Ci jakichś ważnych umiejętności? Poszukaj kursów i szkoleń zawodowych, opanuj nowe narzędzia i programy komputerowe.


Przeczytaj również: Rynek pracy w 2021 roku. Trendy i przewidywania


 


Tagi
Czytaj więcej