
Aktualność
Niedługo zabraknie ok. 4 mln pracowników
Rynek pracy drastycznie się zmienia. Już w przeciągu kilku następnych lat brakować będzie ok. 4 mln pracowników. Do 2050 roku sytuacja ma się jeszcze pogorszyć.
Wyzwanie dla sektora przedsiębiorstw
Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w najbliższych latach na polskim rynku będzie brakować około 3-4 milionów pracowników. Do 2050 roku ta liczba ma wzrosnąć aż do 10 milionów. Problem wynika głównie z nadchodzącego kryzysu demograficznego, który zmusi pracodawców do podejmowania w porozumieniu z administracją rządową i związkami szeregu działań. Wyzwaniem będzie aktywizacja osób biernych zawodowo, migracja, wyrównywanie różnic płacowych między kobietami a mężczyznami, tworzenie przyjaznej kultury pracy, automatyzacja i rozwijanie kompetencji miękkich. Według prezydenta Konfederacji Lewiatan, Macieja Wituckiego, problemem jest zarówno dostępność pracowników, jak i ich jakość.
W nadchodzących latach firmy będą przechodzić od bardzo prostych zadań, które zostaną zautomatyzowane, do tych z większą wartością dodaną. Do tego potrzebni będą pracownicy z nowymi kompetencjami. Stąd edukacja na poziomie specjalistów techników jest elementem krytycznym do tego, żeby firmy i gospodarka mogły się dalej rozwijać.
– Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan
Przeczytaj również: Bezrobocie w lubuskim spada
Dobra wiadomość dla pracowników?
Niskie bezrobocie jest dobrą wiadomością dla pracowników, ze względu na wzrost płac i większą elastyczność w szukaniu nowego zatrudnienia. Oczywiście dla pracodawców oznaczać to będzie spore problemy kadrowe, które odbiją się na działalności firm. Taka sytuacja prawdopodobnie ograniczy inwestycje przedsiębiorców i zawieranie nowych kontaktów. Według prognoz GUS, do 2050 roku nastąpi spadek liczby ludności Polski o 4,5 mln osób, czyli prawie 12 proc. Pociągnie to za sobą obciążenie osób w wieku produkcyjnym przez emerytów – ta liczba zwiększy się w tym czasie do 52 na 100 zatrudnionych (z 28 jeszcze w 2013 roku). Efektem będzie brak na polskim rynku ok. 10 mln osób w wieku 18–44 lat w 2050 roku. Oznaczać to będzie konieczność zatrudniania obywateli innych państw.
Przeczytaj również: Jak wysłać CV na Nowej Pracy?
Zmiana struktury pracy
Eksperci zauważają, że zarówno dla pracodawców, jak i pracowników dużym wyzwaniem będzie szybko zbliżająca się automatyzacja i zmiana struktury rynku pracy, ukierunkowana na kompetencje miękkie i specjalistyczne. Należy pamiętać, że świat cały czas się zmienia i łatwość adaptacji i przebranżowienia się jest bardzo w cenie wśród pracodawców. Żyjemy w czasach, w których praca w jednym zawodzie aż do emerytury w zasadzie nie ma już miejsca. Wszystko to składa się na kondycję przedsiębiorstw, która ma niesamowite znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki.
Więcej o zmieniającej się sytuacji na rynku pracy można przeczytać na stronie b2-biznes.pl.