
Porady
Niepokój związany z poszukiwaniem pracy. Jak nad nim zapanować?
Najważniejszym zmartwieniem i powodem niepokoju wielu pracowników, studentów i osób bezrobotnych jest konieczność przeglądania ofert, kontaktowania się z rekruterami i szukania nowych możliwości zatrudnienia. Jak walczyć ze stresem i niecierpliwością? Oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć lęk związany z poszukiwaniem pracy.
Lęk, stres, niepewność
Niezależnie od posiadanych kwalifikacji zwolnienie z pracy uznawane jest przez specjalistów za jedno z najbardziej stresujących życiowych doświadczeń, którego skutki mogą być porównywalne z separacją małżeńską, rozwodem lub śmiercią bliskich członków rodziny. Niespodziewane wypowiedzenie umowy wiąże się nie tylko ze stratami finansowymi, ale też większą izolacją społeczną i utratą poczucia stabilizacji. Według badań osoby bezrobotne częściej doświadczają szkodliwych nastrojów, mają niskie poczucie własnej wartości i negatywnie oceniają swoje osiągnięcia. Wraz z upływem czasu okazują się też coraz mniej skłonne do przejęcia inicjatywy. Tymczasem największe szanse na ponowne wejście na rynek pracy mają osoby, które budują swój wizerunek jako eksperta w danej dziedzinie, nawiązują sieć kontaktów zawodowych i aktywnie uczestniczą w procesach rekrutacyjnych.
Nie taki diabeł straszny, czyli mądre poszukiwania pracy
Jak poradzić sobie z lękiem i niepokojem związanym ze zmianą pracy? Najważniejsza jest próba racjonalnego myślenia o problemie. Na samą myśl o spotkaniu z przyszłym pracodawcą paraliżuje Cię stres? Jesteś pewien, że kandydatura zostanie rozpatrzona negatywnie? Jeszcze zanim zaczniesz gromadzić informacje, aktualizować swoje CV i przesyłać aplikację do wybranych firm w najbliższej okolicy, postaraj się zmienić swoje nastawienie. Negatywne emocje, takie jak stres i niepewność, bywają skuteczną przeszkodą w procesie rekrutacji. Co zrobić, by pozbyć się napięcia?
Będziesz znacznie bardziej pewny siebie, jeśli do następnych rozmów kwalifikacyjnych przygotujesz się z wyprzedzeniem. Nie zapomnij też dbać o siebie. Łatwiej jest radzić sobie z lękiem, gdy jesteś zdrowy, wypoczęty i odżywiasz się prawidłowo. Każdego dnia znajdź więc trochę czasu na aktywność fizyczną, czy to długi spacer, bieg lub przejażdżkę rowerem, czy inną formę ruchu, która wydaje Ci się atrakcyjna. O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim utrzymuj porządek w swoim domowym biurze — zadbane, dobrze zorganizowane miejsce pracy zapewni Ci pozytywne nastawienie do poszukiwania pracy. Codziennie przeglądaj też firmowe strony internetowe i wiadomości biznesowe, aby być na bieżąco z listą potencjalnych pracodawców.
Przeczytaj również: Media społecznościowe. Czego lepiej nie publikować, jeśli szukasz pracy?
Niepokój związany z poszukiwaniem pracy. Jak nad nim zapanować?
Największą przeszkodą dla kandydatów okazują się… wygórowane oczekiwania. Pamiętaj, że wiele czynników decydujących o czasie trwania poszukiwań, takich jak kondycja branży, lokalizacja lub doświadczenie zawodowe, znajduje się poza Twoją kontrolą. Zazwyczaj mają też niewiele wspólnego z kwalifikacjami lub umiejętnościami kandydata. Nie panikuj więc, jeśli nie zostaniesz przyjęty na wybrane stanowisko w ciągu najbliższych kilku dni. Zamiast tego postaraj się dobrze wykorzystać czas. Zastanów się, które elementy Twojej aplikacji robią dobre pierwsze wrażenie, a nad czym musisz jeszcze popracować. Następnie spróbuj wprowadzić zmiany do swojego życiorysu zawodowego, listu motywacyjnego lub portfolio, a nawet standardowej wiadomości e-mail. I nie zapominaj, że rekruterzy też bywają przepracowani. Potrzeba trochę czasu, by zapoznać się ze wszystkimi dokumentami aplikacyjnymi i wybrać odpowiednich kandydatów. Nie zdziw się więc, jeśli na decyzję będziesz musiał chwilę poczekać.
O czym jeszcze warto pamiętać? Kluczem do sukcesu bardzo często okazuje się… przemyślana organizacja. Wybierz porę w ciągu dnia, którą możesz poświęcić wyłącznie na weryfikację ogłoszeń i przesyłanie swoich odpowiedzi. Następnie upewnij się, że przestrzegasz harmonogramu. Na początku możesz też w jasny, klarowny sposób sformułować swoje oczekiwania. Na tej podstawie znacznie szybciej będziesz w stanie znaleźć godnych zainteresowania, interesujących pracodawców. Nie bój się przejąć inicjatywy. Czasami najlepsze efekty przynosi bezpośredni kontakt z działem rekrutacji. Nawet jeśli firma nie szuka w tym momencie nowych pracowników, istnieje spora szansa, że w przyszłości weźmie pod uwagę Twoje CV. Podejmowanie takich małych kroków może sprawić, że znacznie lepiej poradzisz sobie z niespodziewanymi wątpliwościami, zachowasz pewność siebie i wyjdziesz obronną ręką z przyszłej rozmowy kwalifikacyjnej.
Sprawdź także: Jak czytać ogłoszenia o pracę? Wskazówki rekrutacyjne