Porady

Nietrafione postanowienia noworoczne. Czego lepiej sobie nie obiecywać?

Statystyki mówią same za siebie. Zaledwie 8% Polaków skutecznie realizuje swoje cele i obietnice składane na początku roku. Co jest tego powodem? Sprawdź naszą listę nietrafionych postanowień noworocznych.

Ogólne cele i nierealne oczekiwania

Styczeń to dobry moment na zmiany i szukanie nowych wyzwań. Przez kilka pierwszych tygodni w roku staramy się być lepsi, porzucamy stare przyzwyczajenia i snujemy dość ambitne plany na przyszłość. Niestety początkowy entuzjazm szybko mija, a lista noworocznych obietnic ląduje zapomniana w szufladzie. Co zrobić, żeby temu zapobiec? Okazuje się, że często nietrafione postanowienia noworoczne są po prostu… zbyt ogólne.

Ile razy zdarzyło się, że w przypływie chwili postanowiłeś nauczyć się od podstaw języka obcego, ale rezygnacja dopadła Cię już po kilku pierwszych próbach? Czasami oczywiście motywacji nie wystarczy nawet do tego, aby poszukać sprawdzonych materiałów lub naprawdę otworzyć podręcznik. O wiele łatwiej skoncentrować się na konkretnych i prostych poleceniach. Najpierw więc dobrze się zastanów, co możesz zrobić, żeby zrealizować swój cel. Spróbuj podzielić go na kilka mniejszych zadań, takich jak poznanie każdego ranka kilku nowych słówek dziennie lub regularne powtórki przy wieczornej herbacie.


Przeczytaj również: Języki obce w CV – jak je opisać?


Modne nie znaczy lepsze

Jedno jest pewne. Postanowienia noworoczne, które mają prowadzić do trwałych zmian, nie powinny dotyczyć chwilowej fascynacji jakimś stylem życia lub pasją. Nie ma też sensu obiecywać sobie rzeczy, na które tak naprawdę wcale nie masz ochoty. Wszyscy wokół Ciebie postanawiają więcej ćwiczyć, znaleźć nową pracę lub pobiec w maratonie? Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną niepowodzeń jest właśnie brak motywacji. A tę trudno utrzymać, jeśli cel nie znaczy dla nas zbyt wiele. Zamiast sugerować się modą, lepiej więc poszukać inspiracji w najbliższym otoczeniu. Prawdopodobnie wiesz już, co w dłuższej perspektywie pomoże Ci w życiu osobistym lub zawodowym.


Przeczytaj również: Nad jakimi kompetencjami warto pracować?


Ambicja a możliwości

Niestety, niektóre pomysły wyglądają dobrze tylko na papierze. Zastanawiasz się nad zupełnie nową ścieżką kariery? Od dawna chciałeś zmienić zawód, ale nie miałeś wystarczająco dużo odwagi? Nawet jeśli jesteś gotowy do działania i masz mnóstwo energii, realizacja zbyt ambitnych planów może okazać się zwyczajnie niemożliwa. Nietrafione postanowienia noworoczne to te, których powodzenie zwyczajnie nie zależy od Ciebie. Chociaż nie masz żadnej gwarancji, że już niedługo otrzymasz wymarzoną posadę, nic nie stanie Ci na drodze, aby zaktualizować CV, zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku i regularnie przeglądać ogłoszenia. Pamiętaj też, aby nie składać sobie zbyt wielu celów równocześnie. Dzięki temu będziesz mógł lepiej skoncentrować się na założeniach, które są dla Ciebie najważniejsze i opracować dokładny plan ich realizacji.

 


Tagi
Czytaj więcej