Aktualność

Nord mocno stawia na młodych!

Firmy mieszczące się przy nowosolskiej strefie ekonomicznej coraz mocniej stawiają na współpracę z lokalnymi szkołami średnimi. Programy praktyk to dla nich okazja, by zatrzymać młodych ludzi u siebie w firmie. Z coraz lepszą skutecznością robi to firma Nord.

Firma Nord cały czas zwiększa zatrudnienie i odważnie stawia na młodzież, która uczy się w okolicznych szkołach.

– Dla naszej spółki programy praktyk są bardzo istotne, dlatego współpracujemy ze szkołami średnimi. Wracamy do dobrych wzorców szkolnictwa sprzed lat. Uczniowie uczestniczący w praktykach przez osiem godzin uczą się zawodu od podstaw. Mogą poznać nie tylko funkcjonowanie maszyn czy wykonywany zawód, ale także strukturę i codzienne życie naszego przedsiębiorstwa – mówi Tomasz Łyszyński, pracownik działu HR firmy Nord.

Połączenie biznesu z nauką w dobie rozwijających się technologii jest niezwykle priorytetową sprawą w dzisiejszych czasach. Z pewnością taka współpraca podnosi poziom kształcenia w konkretnej placówce i w zdecydowany sposób ułatwia absolwentom start na rynku pracy – dodaje Łyszyński.

Zawód przyszłości

Przedsiębiorstwo współpracuje z nowosolskim i zielonogórskim „Elektrykiem”.

– Największa korzyść to wiedza, która pozyskują uczniowie. Operator maszyn sterowanych cyfrowo to bardzo pożądany i deficytowy zawód na rynku pracy. Właśnie u nas można się niego nauczyć – mówi Tomasz Łyszyński.  Współpraca z nowosolskim „Elektrykiem” trwa od kilku lat. Ze względu na lokalizację firma i szkoła są skazane na siebie.

– Uczniowie uczą się programować, przezbrajać maszyny, mierzą i odbierają części. Wykonują te same zajęcia, co normalni pracownicy – tłumaczy Krzysztof Grzęda, opiekun praktyk z ramienia Nord. Firma cieszy się, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie uczniów zatrudnieniem w firmie.

– W tej chwili kilkunastu praktykantów, po zakończeniu nauki w szkole średniej, chce podjąć u nas pracę. Operatorzy CNC są bardzo poszukiwani na rynku pracy – tłumaczy Grzęda.

Grupa 20 praktykantów jest podzielona na dwie grupy – przychodzą do firmy raz w tygodniu na cały dzień.

Młodzi chcą się uczyć

Stanisław Pająk, emeryt z 52-letnim stażem pracy, jest nauczycielem praktycznej nauki zawodu. Ma ogromną wiedzę, którą stara się sukcesywnie przekazywać młodym ludziom.

– Młodzi chcą się uczyć i nie ma z nimi żadnego problemu, trzeba ich tylko odpowiednio zainteresować. To nie jest trudny zawód, ale bardzo obszerny. Wymaga poznania wiedzy z dziedzin elektroniki, mechatroniki i mechaniki – tłumaczy nauczyciel. Przez dwa lata nauki Pająk doczekał się czterech uczniów, którzy postanowili zatrudnić się firmie. Wkrótce do firmy trafią kolejni absolwenci szkół średnich.

– Dużo się można się tutaj nauczyć a pracownicy są bardzo pomocni. Zamierzam podjąć pracę w Nordzie po zakończeniu szkoły. Podoba mi się tutaj koleżeńska atmosfera, poza tym się nie nudzę – mówi Sebastian Jurdziński, praktykant.

W styczniu 2017 r. radni starostwa powiatowego zadecydowali o likwidacji całego Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 Odlewniak i włączeniu klas do nowosolskiego „Elektryka”. W tej chwili do szkoły uczęszcza ponad 800 uczniów. Szkoła przyczyniła się także do historycznego zatrudnienia kobiet w zawodzie, który do tej pory w Nordzie wykonywali jedynie mężczyźni.

– Połączenie kształcenia teoretycznego w szkole i praktycznie w firmie to świetna sprawa. Współpracujemy z firmą Nord na wielu polach. To nie tylko praktyki dla uczniów, ale kwalifikacyjny kurs zawodowy dla osób dorosłych – mówi Grzegorz Königsberg, dyrektor „Elektryka” w Nowej Soli.


Więcej informacji o Nowej Soli znajdziesz w zakładce >> Aktualności


Zobacz też najnowsze >> Oferty pracy w Nowej Soli

 


Tagi
Czytaj więcej