Aktualność Miasto

Nowa Sól dba o dzikie ptaki. Pierwsze urządzenie z karmą dla kaczek

Kilka miesięcy temu były ocieplane domki dla kotów, teraz czas na automaty ze zdrową karmą dla ptactwa. Na Kaczej Górce w Nowej Soli stanął specjalny kaczko-bar. Jak z niego korzystać?

Automat ze zdrową karmą dla ptactwa

Urządzenia wypełnione pokarmem odpowiednim dla dzikich ptaków, szczególnie kaczek, pojawiły się do tej pory w kilku większych polskich miastach. Teraz przyszła kolej na Nową Sól. Na Kaczej Górce, czyli jednym z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców parków do spacerów i rekreacji, stanął specjalny kaczko-bar. Jak z niego korzystać? Zgodnie z umieszczoną na automacie instrukcją obsługi pokarm sypki można otrzymać za symboliczną kwotę dwóch złotych. Wystarczy podstawić dłoń pod dozownik oraz przekręcić pokrętło w prawo o 360 stopni, aby otrzymać starannie skomponowaną mieszankę zbóż.

Kaczkomaty mają być nie tylko ciekawą atrakcją dla rodzin z dziećmi, które odwiedzają Kaczą Górkę, ale też kolejnym sposobem na szerzenie świadomości o właściwych sposobach dokarmiania zwierząt. Jak podkreśla rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, na liście dozwolonych produktów znajdują się między innymi nasiona kukurydzy, groch lub ziarna zbóż. Wbrew obiegowej opinii, kaczki nie tolerują jednak chleba, zwłaszcza rozmokniętego lub zepsutego.


Przeczytaj również: Ocieplane domki dla kotów w Nowej Soli


Jak właściwie dokarmiać ptaki?

Niestety, nieodpowiednio dobrany pokarm może uczynić więcej szkody niż pożytku. O czym warto pamiętać? Najważniejszą zasadą jest unikanie soli, która prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej. Równie niebezpieczny jest chleb, którego nadmierne spożycie powodować może m.in. cukrzycę, kwasicę żołądka, uszkodzenie stawów i nerek, a także tzw. zespół anielskiego skrzydła.

Jak się okazuje, spore znaczenie ma nie tylko rodzaj żywności, ale też sposób jej podawania. Według specjalistów pokarm najlepiej podawać w małych ilościach, które od razu mogą zostać skonsumowane przez ptaki. Nie warto też wrzucać go bezpośrednio do wody. Upewnij się, że dokarmiając kaczki, zachowujesz właściwy dystans, unikasz bezpośredniego kontaktu i korzystasz wyłącznie ze świeżych, dedykowanych produktów.

Źródło: oficjalny profil Nowej Soli


Tagi
Czytaj więcej